Witajcie Drodzy Rękodzielnicy!
Wraz z Nowym Rokiem rozpoczniemy nowy cykl poświęcony bogactwu polskich tradycji ludowych, z naciskiem na fascynujące rękodzieło, które od wieków wpisuje się w naszą kulturę.
Jeśli spodoba się Wam ten cykl to będzie on kontynuowany przez cały rok 2025. Czyli czeka Was 12 ciekawych artykułów zwiazanych z polskimi tradycjami i rękodziełem.
Na naszym blogu często pokazujemy Wam różnorodne techniki rękodzielnicze, ale tym razem chcemy też troche przybliżyć Wam ich historię, znaczenie i tradycje z nimi związane.
Każdy z nas z pewnością zetknął się z pięknem haftów, koronek, drewnianych rzeźb czy unikalnych wycinanek, które nie tylko zdobiły polskie domy, ale także opowiadały historie, przekazywały wartości i kultywowały obrzędy naszych przodków. Znasz te historie? Wiesz co symbolizuje rękodzieło które tworzysz?
Polskie rękodzieło to nie tylko sztuka, ale również żywe świadectwo tradycji i umiejętności, które przekazywano z pokolenia na pokolenie. Przez wieki twórcy rękodzieła z różnych regionów Polski tworzyli przedmioty pełne barw, symboli i lokalnego charakteru. Każda wyplatana palma wielkanocna, każda ręcznie malowana pisanka czy misternie wykonana koronka kryją za sobą historie ludzi, ich codziennych trosk, radości i wierzeń.
W naszym cyklu zanurzymy się w świat tych niezwykłych dzieł sztuki, opowiemy o ich historii, pokażemy techniki i tradycje, które są pielęgnowane po dziś dzień. Będziemy odkrywać tajniki wyrobu korali, podziwiać tkaniny tkane na tradycyjnych krosnach, zgłębiać znaczenie haftów i poznawać mistrzów ludowej sztuki. Pragniemy pokazać, że rękodzieło to nie tylko piękno zamknięte w przedmiotach, ale także świadectwo niegasnącej tradycji, która może nas inspirować każdego dnia.
Zapraszamy do wspólnej podróży w świat polskiego rękodzieła – zanurzenia się w kolorach, fakturach i historiach, które nadal żyją w naszych rękach i sercach.
Co miesiac każdego 3 dnia miesiąca znajdziecie tu artykuł w tej serii cyklu "#Polskie Tradycje Ludowe w rękodziele", przygotowany przeze mnie (Majalenę).
Jeśli macie jakieś propozycje, bądź chcecie konkretnie żeby o czymś się dowiedzieć to piszcie w komentarzu propozycje tematów. Postaram się rozwinać i przybliżyć Wam te tematy.
A już w kolejnym wpisie (czyli 3 stycznia 2025 - zaczynamy!!!) dowiecie się czym jest polska sztuka ludowa i dlaczego warto ją pielęgnować.
ZAPRASZAM!
Super! Coś dla mnie:) Jestem mocno "zafolkowana".
ReplyDeleteA może dodatkowo coś potworzymy w tym stylu? 12 folkowych prac w 12 miesięcy. Tak bez nagród, tylko dla samej przyjemności:))) Serdeczności!
Cudowny pomysł!!! Pomyśl8my o tym temacie. Dziekuje za podpowiedź.
Delete