PL: Misją bloga DIY czyli zrób to sam jest propagowanie wsród czytelników kreatywnego myślenia i tworzenia rzeczy w duchu D.I.Y. czyli własnoręcznie, w domowym zaciszu i bez profesjonalnego sprzętu czy pomocy specjalistów. W tym celu na stronach naszego bloga publikujemy kursy (tutoriale), które krok po kroku, w łatwy i czytelny sposób, prezentują drogę od prostych elementów do finalnego produktu. ************************************************************************************************************************ EN: The mission of a DIY blog, is to propagate creative thinking and creating things in the spirit of "do it yourself", at home and without professional equipment or help from specialists. To this end we publish courses (tutorials) which are step by step in an easy and clear way, presenting the path from simple elements to the final product.

2017/04/24

TUTORIAL - Malowanie farbami kredowymi

Cześć!
Dziś chciałabym pokazać Wam możliwości farb kredowych. Jeśli jeszcze nie mieliście przyjemności to serdecznie polecam! Ja spróbowałam i... przepadłam ;-) 
Maluję jak szalona wszystko co spotkam na swojej drodze. Efekty są zadziwiające! A do tego nie trzeba mieć żadnych większych zdolności. Wystarczą chęci i farby... 
Gotowi spróbować? Zatem do dzieła!

Potrzebne będą:

  • farba kredowa w 2 kolorach (ciemny i jasny)
  • wosk do farb kredowych
  • miękki pędzel z syntetycznym włosiem
  • miękka szmatka do polerowania
  • drobny papier ścierny
  • przedmiot, które chcemy pomalować


Na wstępie parę słów o farbach kredowych... Na rynku jest dostępnych kilku wiodących producentów farb kredowych. Nie będę Was zachęcać do korzystania z konkretnej marki ponieważ jak w przypadku każdego produktu ktoś może się doszukać plusów i minusów.  Różnice są niewielkie i tak na prawdę wybór producenta to kwestia gustu;-) Napiszę Wam z czego ja korzystałam i co mnie wciągnęło do malowania. 
Wszystkie farby kredowe mają jedna podstawową zaletę! A mianowicie możecie malować nimi prawie na każdej powierzchni bez specjalnego jej przygotowania. Wystarczy, że będzie czysta i odtłuszczona. Czyż nie brzmi to pięknie? Dla mnie to był pierwszy wielki plus, który zadecydował o tym, że zaczęłam z nimi swoją przygodę. Do swoich prac używam farb Americana Decor, amerykańskiego producenta. Dlaczego właśnie tych? Wybór był prozaiczny... Szukałam odpowiedniego odcienia koloru żółtego do przemalowania drzwi u mnie domu i znalazłam idealny, właśnie w gamie kolorów Americana Decor.
Do malowania farbami nie potrzebujecie żadnych sprzętów. Wystarczy pędzel o miękkim, syntetycznym włosiu. Farby kredowe można ze sobą mieszać tworząc niepowtarzalne odcienie. Są rozpuszczalne w wodzie, więc z łatwością można czyścić przypadkowe zabrudzenia podczas malowania oraz można je wodą rozcieńczać jeśli za bardzo zgęstnieją. I na koniec jeszcze jedna zaleta, która zaważyła w moim przypadku na wyborze. Farby Americana Decor są bezpieczne, atestowane i nie wydzielają trującego czy nieprzyjemnego zapachu, co w przypadku malowania w zamkniętym pomieszczeniu jest ogromnym plusem! I jak, zachęceni do malowania?

To tyle tytułem przydługiego wstępu, teraz zabieramy się za malowanie. Dziś zaprezentuję Wam na czym polega technika postarzania z użyciem dwóch kolorów. Na przykładzie drewnianych zajączków, pokażę Wam wspaniały i prosty w wykonaniu efekt vintage. 


Zaczynamy od pomalowania zajączka ciemnym odcieniem farby kredowej. Ja wybrałam ciemno grafitowy odcień relic. Gdy zajączek jest już suchy pokrywam go warstwą farby w jasnym kolorze. Tym razem będzie to żółty odcień delicate.


Ponownie czekamy, aż zajączek wyschnie. Następnie przystępujemy do postarzania z użyciem drobnego papieru ściernego do drewna.


Nie ma jakieś specjalnej techniki w postarzaniu. Po prostu należy przecierać papierem w dowolnych miejscach aby wydobyć kolor pierwszej warstwy. Zasada jest jedna, im więcej przetarć tym mocniejszy efekt postarzania uzyskamy.


Tak wygląda mój postarzony królik.


Teraz należy oczyścić przedmiot z kurzu i w ten sposób przygotować do zabezpieczenia warstwą wosku. 


Wosk Americana Decor ma gęstą, płynną konsystencję i nanosi się go pędzlem tak samo jak farby.


Zawoskowany i wyschnięty zajączek jest gotowych do ostatniego etapu, polerowania. Suchą i miękką ściereczką polerujemy nasz przedmiot pamiętając, że im więcej włożymy wysiłku w polerowanie tym bardziej przyjemną w dotyku powłokę uzyskamy.


A tak wygląda końcowy efekt malowania farbami kredowymi. Myślę, że zamierzony efekt vintage został osiągnięty w 100%.
I jeszcze rzut oka na kilka ujęć;-)
I jak? Prawda że proste? Mam nadzieję, że spodobał się Wam mój tutorial. Jeśli tak będzie dajcie znać w komentarzu. 
Farby kredowe dają niezliczoną ilość możliwości więc jeśli pokusicie się o ozdobienie nimi czegoś u siebie, wpiszcie link poniżej, z chęcią Was odwiedzę. 

Tymczasem pozdrawiam i zachęcam do zaglądania na bloga D.I.Y. czyli zrób to sam oraz jeśli nie mieliście jeszcze okazji również do mnie (ProjectGallias).


4 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...