2019/12/22

HAFT -Bałwanek - haft matematyczny

Witam Was serdecznie na kolejnej lekcji haftu.

Dziś poznamy kolejny rodzaj haftu.
 W sumie to w pewnym sensie przypomnimy sobie haft matematyczny, którego kiedyś w jednym z tutoriali uczyła nas Tereska. Jest to nietypowy haft, który wykonuję się pojedyńczą nitką na sztywnych materiałach, kartonie lub plastiku. Wykorzystywany jest głównie do tworzenia obrazków i kartek okolicznościowych. Moja propozycja wzoru będzie troszkę bardziej rozbudowana. Haft matematyczny jest idealnym rodzajem do wykonywania kartek lub obrazków. My nauczymy się łatwego wzoru, lecz jak to się mówi "technika czyni mistrza". Rozpoczynając od prostych obrazków z czasem można nabrać takiej wprawy, że praktycznie żaden trudniejszy nie będzie sprawiał problemów. Pomimo, że już jakiś czas temu pojawił się na naszym blogu kursik na haft matematyczny to i tak postanowiłam go zaprezentować, ponieważ nasz cykl HAFT obejmuje wszystkie techniki hafciarskie, dlatego postanowiłam nie pomijać żadnej.

Będzie to zatem króciutkie przypomnienie dla tych, którzy umieją, a dla nowicjuszy kolejna technika do poznania.


  Potrzebujemy:
 • wzór bałwanka ( ja znalazłam w kolorowankach dla dzieci)
 • kartonik (papier wizytowy  będzie idealny)
 • filc
 • grubsza szpilka do nakłuwania
 • kolorowe nici lub mulina (wybór kolorów pozostawiam każdemu do indywidualnego wyboru)
 • igła, nożyczki, 
 • taśma malarska do zabezpieczenia nitek po lewej stronie

Podstawowe zasady wykonywania haftu matematycznego zostały zaprezentowane jakiś czas temu w POŚCIE . Nie będę więc po raz kolejny opisywała zasad tego haftu, gdyż jest on bardzo jasno i przejrzyście zaprezentowany. Zaczynamy zatem nasz projekt. Najpierw musimy przenieść wybrany wzór na kartonik, na którym będziemy haftować. 

W tym celu taśmą sklejamy wzór naszego bałwanka z grubszym papierem, żeby przygotować szablon i nakłuwamy igłą. Na moim rysunku konturowym naniosłam sobie delikatnie ołówkiem miejsca przekłucia (mniej więcej do 2 - 3 mm), w zależności od wielkości obrazka. Układam papier z kartonikiem na filcu, żeby ładnie się przebiło i wszystkie miejsca nakłuwam grubszą szpilką. 

Rozdzielam kartki i jest gotowy szablon. 
Układam go na właściwej kartce z papieru wizytowego i w taki sam sposób przenoszę na niego wzór. 

 Mam nadzieję, że już zajrzeliście do postu z kursem i wiecie na czym polega haftowanie. Ja stopniowo na szablonie nanosiłam opis wykonania poszczególnych fragmentów bałwanka. Rozpoczynamy jedną nitką białej rozdzielonej muliny i haftujemy brzuszek bałwanka, czyli od spodu wbijamy igłę w dziurkę nr 1 (zabezpieczamy nitkę po lewej stronie taśmą malarską). Następnie wbijamy igłę w dziurkę nr 2 po prawej stronie, wyciągamy w dziurce nr 3, ponownie wbijamy ale tym razem w nr 4 i wyciągamy w nr 5 i powtarzamy tą samą czynność do ostatniej dziurki na brzuszki, tak jak na zdjęciu.Teraz haftujemy rączki, również białą niteczką jak na schemacie, pamiętamy o zabezpieczaniu nitki od spodu przy rozpoczęciu haftowania elementu i po jego zakończeniu również. Białą niteczką haftujemy również buzię naszego bałwanka. 
Zmieniamy niteczkę na czarną i haftujemy główkę kapelusza, kolejność prowadzenia nitki pokazałam na schemacie, a wygląd na następnym zdjęciu. 


Mamy pod ręką  czarną  nitkę, więc możemy wyszyć nosek, według schematu.


Zanim wyhaftujemy rondo kapelusza proponuję czerwoną nitką wykonać wstążkę na kapelusza, również wg schematu. Teraz już  można dokończyć kapelusz haftując rondo.


Ponownie wracamy do czerwonej niteczki haftujemy szalik, a następnie usta.Zostało nam jeszcze wykonać rękawiczki, najpierw lewą, a potem prawą. Opis na schemacie, 
a podgląd na zdjęciu poniżej.
 Zostało nam już tylko wykonać oczy. Ja  wykorzystałam do tego ścieg supełkowy z 3 nitek muliny.
Nasz bałwanek już jest gotowy, teraz wystarczy zdecydować jakie będzie jego przeznaczenie.  Możemy wykorzystać go do kartki świątecznej ale równie dobrze sprawdzi się jako obrazek.

Mam nadzieję, że spodobał Wam się taki szybki sposób przypomnienia techniki haftu matematycznego.
 Za miesiąc zajmiemy się kolejnym rodzajem haftu.

W związku z tym, iż jest to nasze ostatnie spotkanie przed świętami chciałabym życzyć wszystkim radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w ciepłej i miłej atmosferze w otoczeniu kochającej rodziny i przyjaciół, a na nadchodzący Nowy Rok ogromu pozytywnej energii oraz wytrwałości w realizacji planów i wytyczonych sobie celów.

 Pozdrawiam serdecznie.

5 comments:

 1. Bardzo ciekawy nie próbowałam ale spróbuję:)

  ReplyDelete
 2. Bogusiu cudny ten bałwanek , strasznie dawno nie wyszywałam matematycznie, chyba czas wrócić do tej techniki :-)
  Pozdrawiam i również życzę Wesołych Świąt

  ReplyDelete
 3. Moje kochane dziękuję za miłe słowa. Czekam na Wasze próby zmierzenia się z haftem matematycznym. Uwierzcie mi na słowo, że nie jest wcale taki trudny. :)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...