2020/09/20

AKADEMIA SZYCIA - Maseczka ochronna

 

Dzień dobry.

Witam wszystkich bardzo serdecznie na kolejnej lekcji w ramach naszej Akademii Szycia.

Z uwagi na przedłużającą się konieczność noszenia maseczek w pomieszczeniach  jako kolejny projekt chciałabym zaproponować Wam uszycie  maseczki.  Tak wiem, że już taki temat był, ale po pierwsze maseczek nigdy za wiele, a dwa  będzie to zupełnie inny wzór. Być może znajdą się osoby, które uznają, że ten projekt jest trudniejszy, ale zapewniam Was, że wykonalny. Przetestowaliśmy to ze słuchaczami terapii zajęciowej (dziś już absolwentami) podczas zajęć online. 

 


Potrzebujemy:

 •      Tkaninę bawełnianą kolorową lub gładką wg uznania
 •       Cienką tkaninę bawełnianą (np. batyst) jeśli ktoś tak jak ja skusi się na kieszonkę pod filtr
 •        Gumka cienka (ok 4-5 mm szerokości) – 2 szt długości ok 15 cm
 •       Drucik kreatywny o długości ok 17 cm
 •       Igła, nici, nożyczki, kreda, szpilki
 •       Szablon (można pobrać TU )
 •       Żelazko, maszyna do szycia.


Z szablonu wycinamy elementy, odrysowujemy na tkaninie i wycinamy :

- wierzch  z kolorowej bawełny – 2 razy  podwójnie złożonego materiału ( w sumie 4 szt)

- kieszonka batystowa – 2 razy

 

Składamy ze sobą po 2 elementy z tkaniny wierzchniej (prawa strona do prawej) spinamy szpilkami na łuku środka i zszywamy. Nacinamy szew, zaprasowujemy na jedną stronę i stębnujemy na odległość ok 2-3 mm od szwu  ( jak na zdjęciu).

  Na jednej tak przygotowanej części w odległości ok 0,5- 0,7 cm od górnej krawędzi ściegiem zygzakowym ( lub okrętkowym ręcznie) naszywamy drucik. Drucik układamy na lewej stronie. Zapytacie pewnie a po co nam drucik? Pomoże on uformować maseczkę do kształtu twarzy i nosa. U mnie się sprawdził bardzo minimalizując parowanie okularów, gdyż maseczka przylega do twarzy. Na drugiej części układamy gumki ( tak jak na zdjęciu) i naszywamy.

Teraz zabieramy się za kieszonkę. Jeśli ktoś z niej zrezygnuje pomija ten etap pracy. Składamy ze sobą oba elementy kieszonki (prawa strona do prawej), spinamy szpilkami i zszywamy. Nacinamy szew, rozprasowujemy i wykonujemy stębnówki po obu stronach. Na zdjęciach zaprezentowałam jak to powinno wyglądać.

 
Jako, że szyję na maszynie to drobnym ściegiem zygzakowym obrzucam boczne krawędzie a następnie podwijam na lewą stronę spinam szpilkami i przeszywam. Jeśli ktoś szyje ręcznie to może podwinąć podwójnie i przeszyć ( pod warunkiem, że jest to cieniutka tkanina i nie będzie później podrażniała policzka.


Mamy gotowa wszystkie elementy czas więc połączyć maseczkę w całość. Układamy na stole wierzchnią część maseczki ( ta z gumkami) prawą stroną do góry, na niej kieszonkę prawą stroną do dołu, a na  nich układamy spodni element maseczki ( ten z drucikiem) prawą stroną do dołu.  Proszę zobaczyć jak to wygląda na zdjęciu.

Spinamy szpilkami i zszywamy dookoła pozostawiając niewielki otwór na przewinięcie maseczki. Odcinamy rogi, nacinamy szew górny  i dolny, a następnie przewracamy maseczkę na prawą stronę.

Sprasowujemy maseczkę zwracając uwagę na ładne wypchnięcie rogów i stębnujemy. Górę na ok 0,5 cm od krawędzi, a boki i dół na jakieś 1-2 mm. Podczas stębnowania zaszyjemy również pozostawione wcześniej miejsce do przewinięcia.

 Takim to sposobem dotarliśmy do końca naszej maseczki.  Wzór ten można sobie nieco zmodyfikować i ozdobić, dodając np. w górną krawędź podczas zszywania ozdobną koronkę, lub naszyć ją na wierzchu.  

*** 

Mam nadzieję, że dość czytelny jest dla Was ten opis. Jeśli jednak jest z tym kłopot zapraszam do obejrzenia filmiku, który przygotowałam na potrzeby szkoły.

 TUTORIAL NA MASECZKĘ

Zapraszam do skorzystania z pomysłu i zmierzenia się z tym odrobinkę trudniejszym projektem.  W razie jakichkolwiek pytań służę radą.

 Pozdrawiam serdecznie.


3 comments:

 1. Bogusiu super kursik, fajny ma kształt ta maseczka . Ja już przetestowałam chyba z 5 wzorów. Ale tak jak mówisz maseczek póki co nie jest dość.
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 2. Hehe:) swietna wyszła:) dzieki za fajna instrukcje :)

  ReplyDelete
 3. bardzo przejrzysty tutorial i z pewnością wielu osobom jeszcze się przyda! swoje szyłam mniej więcej w ten sposób, a te profilowane - najlepiej się sprawdzają :)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...