2016/03/18

TUTORIAL- Jak przerobić lampę?

Nie lubię wyrzucać rzeczy, które są zniszczone, ale w pełni sprawne. Wolę w taką rzecz tchnąć drugą młodość, a nawet trzecią. Myślę, że mam to po mojej mamie.


Zwłaszcza w tych czasach, kiedy mamy wszystkiego pod dostatkiem, warto się zastanowić dwa razy, czy można zniszczony przedmiot naprawić, odświeżyć albo wykorzystać całkiem do czegoś innego, niż niepotrzebnie zaśmiecać naszej Ziemi.


Dziś chciałabym Wam pokazać, jak w prosty sposób można przerobić lampę ze słynnego skandynawskiego sklepu. Owa lampa została zniszczona przez małe paluszki dziecka, które z wielkim zainteresowaniem i natarczywością wciskały się w papierowy abażur. Dzięki temu jednak w ten sposób mógł powstać mój D.I.Y. Wszystkich chętnych zapraszam do czytania i działania.


Potrzebujesz:

-stara lampa

-materiał – bawełna

-taśma dwustronna

-nożyczki, szpilki.1. Wymierz, ile będzie potrzeba materiału do owinięcia lampy.


Moje wymiary to: 

- wysokość lampy: 91 cm (plus 2 cm na zapas na górę i dół)

- średnica obwodu lampy: 21. 

Ze średnicy musimy wyliczyć promień, a następnie pole koła. U mnie wyszło: 70 (plus 2 cm na zapas). Na orbitę abażura potrzebuję więc materiału o wymiarach 93cm x 72cm.2. Abażur obklejam w kilku miejscach dwustronną taśmą. Obowiązkowo obklejam górę i dół abażura. Ściągam zewnętrzny pasek ochronny z taśmy.
3. Tkaninę kładę lewą stroną do góry na płaskiej powierzchni (podłoga, stół). Na niej należy położyć lampę. Pamiętaj, by na górze zostawić zapas. To pozwoli Ci ładnie zawinąć tkaninę do środka (najwygodniej robi się to z drugą osobą). Następnie powoli „turlam” lampę po tkaninie, tak by mogła się ona dokładnie i równomiernie przykleić do taśmy klejącej. Gdy tkanina jest już przyklejona do abażuru, stawiamy ją pionowo.


4. Od wewnętrznej strony lampy na górze i na dole (pod drutem), przyklejam taśmę. Na nią przyklejam 
zapas tkaniny. 5. W miejscu, gdzie tkanina spotyka się pionowo z drugim brzegiem, należy również przykleić taśmę, a na nią zapas podwiniętej tkaniny. Zwróć uwagę, czy taśma nie wychodzi spod tkaniny.6. Na tym można zakończyć pracę. W mojej lampie jednak, po zapaleniu żarówki były widoczne cienie zniszczonego papieru. Dlatego postanowiłam zerwać stary abażur, ucinając cienkie druciki, stanowiące wcześniej jego szkielet. Można to zrobić już na samym początku, nie naklejając taśmy na abażur, tylko od razu, z pomocą drugiej osoby, naciągnąć tkaninę na górny i dolny drut lampy.I oto efekt:

Pamiętaj, że w przypadku takich lamp używać żarówki led, które nie nagrzewają się i nie spowodują zapalenia tkaniny. Zwykła żarówka może spowodować pożar.


 Piękne tkaniny znajdziecie w sklepie 


|| FACEBOOK ||  INSTAGRAM ||  PINTEREST ||


11 comments:

 1. Oooo jak ładnie szkoda, że nie pomyślałam o tym ze 3lata temu. U mnie też małe paluszki zniszczyły abażur a Pan mąż nie wiem kiedy lampę wywalił....
  Pozdrawiam
  fajny tutek :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję. Mój M juz się nauczył po kilku fochach,że ma mnie pytać czy coś mi się jeszcze przyda.;) pozdrawiam

   Delete
 2. Replies
  1. Dziękuję tez tak uważam. Jest znacznie przyjemniej.;)

   Delete
 3. Hmmm a ja swoją rozłożyłam na części pierwsze i obręczy używam do robienia dekoracji typu: łapacz snów. Rurka posłużyła mi za karnisz i zostały mi tylko niektóre elementy :D:D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tez super pomysł. Może zrobisz tutka na łapacz snów SmaszKa?

   Delete
 4. też miałam taką lampę , ale już nie wiem kiedy zmieniła miejsce zamieszkania

  ReplyDelete
 5. Piękny materiał, a lampa wygląda wiele korzystniej:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję. A materiału się trochę naszukalam. Pozdrawiam

   Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...