2018/03/20

KORALIKI- Serwetka tissage danese

Witajcie

Zapraszam Was do udziału w nowym cyklu "Koraliki".
W marcu chcę przybliżyć nieco duńską technikę tkania koralikami - tissage danese.
Koraliki to nie tylko biżuteria czy hafty na ubraniach, mają one mnóstwo zastosowań.
Dziś zrobimy małą serwetkę w wiosennych kolorach, która może być podkładką pod kubek, ma niecałe 9 cm średnicy. Technika tissage danese polega na nabieraniu i doszywaniu do siebie koralików, zwykle po trzy lub pięć, czasem więcej, szyjemy luźno tak, aby koraliki miały miejsce na ułożenie się w odpowiedni sposób. Jeśli skończy Wam się nić dowiązujemy ją węzłem baryłkowym.

Potrzebujemy:
- koraliki drobne, równe, okrągłe, u mnie są to koraliki TOHO 11/0, nieprzezroczyste (opaque) białe i zielone, różowe ceylon i galwanizowane aluminiowe.
- igła do koralików, cienka, długa lub Big Eye,
- nitka, musi być miękka i mocna, nie gruba, odradzam sztywne nici, bo robótka będzie falować, mogą to być nici Tytan, ja szyłam miękkimi, nylonowymi nićmi do koralików. Rząd 1.
 Nabieramy osiem białych koralików i zawiązujemy w kółeczko.

Rząd 2. 
Nabieramy pięć koralików i wszywamy w co drugi biały koralik,
 powtarzamy cztery razy i wychodzimy w drugim koraliku pierwszego łuku. Zawsze będziemy szyć daną sekwencję dookoła. Nici nie naciągamy zbyt mocno.
 Rząd 3.
Nabieramy koralik biały, galwanizowany, biały i taką sekwencją obszywamy robótkę dookoła jak na zdjęciu.
 Kończymy wychodząc w centralnym koraliku pierwszego łuczku.
  Rząd 4
Nabieramy pięć białych koralików i wszywamy w koraliku galwanizowanym, sekwencję powtarzamy dookoła robótki. Nitką wychodzimy w drugim koraliku pierwszego łuku.
  Rząd 5
Nabieramy trzy białe, wszywamy się w czwarty koralik z poprzedniego rzędu, nabieramy biały, zielony, biały, wszywamy się w drugi koralik z poprzedniego okrążenia, sekwencję powtarzamy.
  Rząd 6.
Nabieramy po trzy białe koraliki i wszywamy w centralne koraliki z poprzedniego okrążenia.
  Rząd 7.
Nabieramy na igłę zielony, biały, zielony, przeszywamy i nabieramy pięć białych, taką sekwencją obszywamy dookoła.
  Rząd 8.
Nabieramy trzy zielone przeszywamy w drugim koraliku z łuczku wcześniejszego okrążenia, nabieramy trzy białe i wszywamy się w czwarty korali łuczku, nabieramy dwa zielone i jeden biały (skręcona nić i na zdjęciu jest odwrotnie), powtarzamy.


  Rząd 9.
Nabieramy: zielony i dwa białe, wszywamy w centralny koralik poprzedniego łuku, następnie wszywamy trzy zielone, biały, zielony, bały wszywamy w centralny koralik z poprzedniego okrążenia, zwyczajowo powtarzamy sekwencję dookoła.
  Rząd 10.
Cztery białe, zielony, wszywamy w centralnym koraliku; zielony, dwa białe przeszywamy i biały, zielony, biały.
  Rząd 11.


Nitką wychodzimy z drugiego koralika poprzedniego okrążenia. Nabieramy trzy białe, wszywamy w czwarty koralik, następnie koralik biały dwa różowe przeszywamy w koraliku centralnym, trzy różowe przeszywamy, następnie przyszywamy różowy i dwa białe.
  Rząd 12.
Prosta sekwencja: trzy białe, trzy różowe, trzy różowe, trzy białe. Rząd 13.
Nabieramy koralik biały i dwa różowe przeszywamy, następnie przeszywamy trzy różowe, nabieramy dwa różowe i biały przeszywamy, pięć białych.
  Rząd 14.
Nabieramy różowy, biały, różowy, przeszywamy w centralnym koraliku poprzedniego okrążenia, ponownie różowy, biały, różowy przeszywamy, nabieramy trzy białe i wszywamy w drugom koraliku łuku poprzedniego okrążenia, galwanizowany, biały, galwanizowany przeszywamy przez czwarty koralik z łuku, trzy białe koraliki wszywamy w centralny koralik z poprzedniego okrążenia.
   Rząd 15.
Zbliżamy się ku końcowi naszej robótki, ostatnia długa sekwencja, nabieramy trzy różowe, wszywamy w centralny koralik, trzy białe i wszywamy, galwanizowany i dwa białe i wszywamy, dwa białe, galwanizowany i przeszywamy,  na koniec sekwencji do przeszycia są białe. Sekwencję zwyczajowo powtarzamy.
 Rząd 16.
Robimy brzeg serwetki, nabieramy trzy białe, przeszywamy je przez centralny koralik z poprzedniego rzędu, dalej galwanizowany i dwa białe, wszywamy się przez pięć białych koralików tworzących obręb, nabieramy dwa białe, galwanizowany, przeszywamy w centralnym koraliku, dobieramy trzy białe  i przeszywamy je.
 Rząd 17.
Nabieramy galwanizowany i dwa białe koraliki, przeszywamy igłą przez dziewięć koralików tworzących brzeg, nabieramy dwa białe i galwanizowany koralik, przeszywamy przez centralny koralik, następnie trzy białe i wszywamy.
 Rząd 18.
Przeszywamy się przez koraliki tworzące brzeg, tak aby wyjść przy rogu robótki, przyszywamy najpierw dwa białe i galwanizowany, a następnie galwanizowany i dwa białe.
 Rząd 19.
Nabieramy pięć koralików i przeszywamy przez 17 białych koralików tworzących obwódkę.
Po zakończeniu okrążenia przeszyjcie się jeszcze dookoła przez ostatni rząd, pamiętajcie, aby nie ściągać zbyt mocno nici.

Gotowe!

Mam nadzieję, że zaciekawiła Was ta technika, że będziecie szukać innych wzorów i schematów, wzory prac jakie tu pokazałam znajdziecie na Pinterest. Jak widzicie można tą metodą tworzyć biżuterię, ornamenty, kwiaty i różne formy przestrzenne.Na dole znajduje się niebieska żabka, przez którą możecie zgłaszać do zabawy swoje prace, mają być one nowe. Warunek jest jeden w Waszej pracy mają być użyte koraliki, może to być biżuteria, zakładka do książki, kartka, łapacz snów i wszystko, wszystko co Wam do głowy przyjdzie, ale mają być koraliki, ich rozmiar nie ma znaczenia.

Nagroda główna, czyli bon na zakupy w sklepie elemenciki.pl zostanie przyznana w drodze losowania spośród wszystkich  zgłoszonych w ciągu trzech miesięcy projektów. Zatem im więcej prac zgłosicie, tym są większe szanse na wygraną. Przewidujemy także dodatkowe nagrody niespodzianki.


Co miesiąc będziemy wybierać trzy najciekawsze projekty i otrzymają one 
10% rabatu na zakupy w sklepie www.elemenciki.pl 

Bądźcie gotowi na nowe wyzwania, 
a sklep elemenciki.pl mile Was zaskoczy! 
  


Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy! 

Na Wasze koralikowe projekty czekamy do 
18 kwietnia 2018 do północy.16 comments:

 1. Wygląda extra , Kursik świetny, zabrakło mi w nim długości nitki jaka należy odciąć.
  Mam ochotę spróbować ale czy czas pozwoli to nie wiem.
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aniu, na jednej nici będzie kłopotliwie, bo musiałaby być dość długa, wygodniej krótsze odcinki połączone węzłem baryłkowym, na górze postu jest odnośnik. Zapraszam do zabawy i cieplutko pozdrawiam :-)

   Delete
 2. O dobre, już dawno się chciałam nauczyć czegoś koralikowego! :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zatem zapraszamy, koralikowanie to bardzo wciągające zajęcie :-)

   Delete
 3. Super kursik znowu kusicie czymś nowym, w sumie koraliki mam może spróbuję coś zrobić jak czas pozwoli 😊

  ReplyDelete
 4. Nigdy takiego czegoś nie próbowałam, z koralików to umiem tylko bransoletki na szydełku :) Bardzo czytelna instrukcja, może spróbuję :)

  ReplyDelete
 5. Wow...super to wygląda.Tylko ja mam na razie jakieś jednokolorowe koraliki.
  Oj,kusi,kusi :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Można taką wykonać z jednokolorowych koralików, w niczym to nie przeszkadza :-)

   Delete
 6. Świetny kurs na piękną , nietypową serwetkę. Pozdrawiam :-).

  ReplyDelete
 7. No ekstra to wyglada ale ani koralikow ani takiej igły nie posiada niestety...

  ReplyDelete
 8. Świetny kurs. Wszystko zrozumiałam. Problem miałam tylko z tym węzłem baryłkowym bo ciężko przesuwało się po nim koraliki, a przeciągnięcie węzełka przez koralik z poprzedniego rzędu było prawie niewykonalne. Być może tego problemu nie przy koralikach Toho (ja używałam Preciosa). Nie wiem czy dobrze zrobiłam ale zamiast tych węzłów przeszywałam naokoło aby schować nitkę, a potem przeszywałam znowu, żeby zacząć nową nitkę. Nie ma jakiegoś innego sposobu na dowiązanie nowej nitki?
  Ps. W opis wkradł się mały błąd - są dwa rzędy piętnaste.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Każdy sposób, który jest skuteczny, jest dobry, poradziłaś sobie doskonale! Grubość węzła zależy od grubości użytych nici. Dobrze wykonany i zaciśnięty węzeł baryłkowy daje gwarancję, że robótka się nie rozsypie, stąd jest najbardziej polecany, ale oczywiście przeszywanie przez wcześniejsze rzędy koralików jest również świetnym rozwiązaniem, ja też tak robię gdy szyję coś maleńkimi koralikami np toho 15.

   Delete
 9. Super kursik znowu kusicie czymś nowym, w sumie koraliki mam może spróbuję coś zrobić jak czas pozwoli 😊
  สล็อต ออนไลน์
  Gclub

  ReplyDelete
 10. Very nice. If it is in English, will be easy for others.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...