2018/08/15

METAMORFOZA - JAK ODMIENIĆ STOLIK BECKVAM

Metamorfoza nie zawsze jest spektakularna. Oczywiście radość jest największa gdy uda się odnaleźć na śmietniku stuletni mebel i za pomocą odrobiny farby przywrócić mu czar. Czasami jednak, potrzebujemy zwyczajnie tylko lekko coś poprawić. Tak było w przypadku tych schodków Beckvam z Ikea. Zapraszam na drobny ikea hack.


Beckvam to fajny mebel. Jak na sieciówkę jest z dobrego materiału, bo z drewna, a to ostatnio rzadkość. Może pełnić funkcję schodków (przydatny gdy masz wysoką zabudowę lub dzieciaki), a może być też stolikiem nocnym. I o ile co do jego funkcjonalności nie mam zastrzeżeń, to do wyglądu już troszkę tak.
Do lekkiego liftingu stolika nie potrzeba wiele. W tym przypadku były to:
- farba w wybranym kolorze (w moim przypadku trzy kolory)
- lakier akrylowy
- wałek lub pędzel
- taśma malarska
- papier ścierny (240 wystarczy)

Ile ludzi, tyle preferencji. Jedni wolą malować pędzlem, inni wałkiem. Ja chwytam to, co akurat jest czyste :):) Bo zawsze mi brakuje czasu by na bieżąco myć narzędzia, więc najczęściej stoją w słoiku z wodą.  Wolę jednak kredówki nakładać pędzlem, a emaile akrylowe wałkiem. Ale równie dobrze maluje się zwykłym zmywakiem z biedry :):)Mebel jest drewniany więc nie trzeba przygotowywać, można od razu malować.
Po nałożeniu farby i jej przeschnięciu, "obmacuję" powierzchnię. Naturalne drewno ma tendencję do podnoszenia się włókien. Dlatego po pierwszej warstwie ( i jeśli trzeba po kolejnych także) lekko szlifuję, by pozbyć się tych chropowatości.


Gdy większość jest już pomalowana, przyklejam taśmę malarską, by ładnie i równo (marzenie) zrobić odcięcia koloru. By każda nogą była zaznaczona na tej samej wysokości, używam kawałka kartonu.Taśmę odrywam, gdy farba jest jeszcze mokra !
Na koniec zabezpieczam warstwą lakieru.

I gotowe!Wyszło tak fajnie, że nie wiem czy pozwolę komukolwiek wchodzić po tych schodkach :)  


6 comments:

 1. właśnie dlatego ja swojego jeszcze nie pomalowałam ;)

  ReplyDelete
 2. A dlaczego mieliby nie wchodzić? Jak dobrze zabezpieczone to od razu się nie zetrze ;)

  ReplyDelete
 3. Niech chodzą, ale tylko w skarpetkach :)

  ReplyDelete
 4. Śliczna metamorfoza.:) Oj aż żal żeby chodzili, ja bym ustawiała tylko dekoracje.

  ReplyDelete
 5. Wyszło ślicznie. Ja muszę w końcu swój odmalować :)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...