2018/09/22

MEDIOWA PRZEMIANA: Mixed-media - Talerzyk na biżuterię.

Cześć, zapraszam Was na mediową przemiane,
gdzie pokaże jak można starym i niechcianym czy uszkodzonym przedmiotom z pomocą techniki mixed media przywrócić świetność. 
Praca z mediami jest bardzo czasochłonna,
ale sprawia również wiele radości.
Jest świetną odskoczną od problemów życia codziennego, gdyż możesz się oddać zapomnieniu i poczuć jak dziecko - szczególnie kiedy malujesz palcami.

Jeśli chcesz sprawdzić co można wyczarować ze staroci to zapraszam.


Zapewne wiele z nas ma w domu stare porcelanowe figurki (ja je nazywam durnostojki lub kurzołapki) kiedyś były w każdym domu.

Co można z nimi zrobić? 
Można przerobić je na przedmioty ozdobno użytkowe.
Ja swojego słonika zamierzam przetworzyć w stojak na pierścionki.

Jak można to zrobić i co będzie nam potrzebne?

Zestaw podstawowy to:
- stara porcelana - w moim przypadku słonik i talerzyk (mini półmisek)
- gesso - ja użyłam takiego w sprayu żeby szybciej zacząć pracę (swego czasu popełniłam artykuł o GESSO -> KLIK)
- klej - ja użyłam kleju uniwersalnego do biżuterii, ale może być to np. klej dwuskładnikowy, kropelka czy klej na gorąco
- gumka recepturka
- opcjonalnie nagrzewnica - do podsuszania mediów przed kolejnymi etapami pracy


Zestaw mediów 
- wszystko to czego masz ochotę użyć do pracy (ja na przykład zawsze coś dodaję w trakcie pracy poza tym co wybieram na start):
- farby akrylowe + pędzle
- pasta teksturowa + szpachelka + szablon
- pasta do spękań
- woski Inka Gold

Później dodałam: 
- mgiełki typu Glimmer mist
- farbkę metaliczną


Zaczynamy!

Porcelanę pokryłam podkładem, ja użyłam gesso w spray'u - możesz użyć zwykłego gesso do malowania, najlepiej pomalować dwiema warstwami.
Podpowiedź: jeśli używasz jakiegokolwiek medium w aerozolu czy atomizerze, to polecam używanie pudełka jako "klatki" ochronnej - nic w okolicy poza ściankami pudełka nie powinno się zabrudzić.


Po wyschnięciu pomalowałam talerzyk farbą akrylową - nie zależało mi na dokładności, bo wiedziałam że nie jest to ostateczny efekt.


Następnie po wyschnięciu farby nałożyłam pastę pękającą - nałożyłam szpachelką, ale rozprowadziłam palcem, gdyż przy gładkich wygięciach powstałyby kąty.
Zapewne zapytasz dlaczego zrobiłam to po pomalowaniu farbą akrylową skoro mogłam nałożyć ją bezpośrednio na gesso - zrobiłam tak aby spękania były bardziej widoczne.


W czasie kiedy pasta na talerzyku schła zabrałam się za malowanie słonika.


Kiedy pasta wyschła ujawniła spękania, a ja pomyślałam że mogę je uwydatnić mgiełkami. Dodatkowo aby całość na końcu była spójna, to słonika też tu i ówdzie pomazałam pastą do spękań.Kolejnym krokiem było spryskanie obu przedmiotów mgiełką - umieściłam talerzyk, a następnie słonika w kartonie i użyłam (kilkukrotnie z bliskiej odległości) mgiełki. Aby lepiej się rozlała po spękaniach poprzechylałam talerzyk w różne strony. Aby szybciej przejść do kolejnego etapu użyłam nagrzewnicy do podsuszenia mgiełki.Następnie nałożyłam pastę strukturalną poprzez szablon aby stworzyć dodatkowy wymiar, zostawiłam do wyschnięcia.


Dalszy etap pracy to już w zasadzie zdobienie i wydobywanie tego tzw efektu WOW.
Pomalowałam talerzyk i słonika metaliczną farbką - nie robiłam tego zbyt dokładnie, bo chciałam aby warstwy były widoczne,. Farbka  jednak nie powinna być nałożona tzw. plackami albo nie powinna się pojawiać jakby znikąd w danym miejscu.Gdy farbka wyschła nałożyłam palcem przecierki z wosku - ważne jest żeby przedmiot był suchy, bo zabrudzisz, pracując palcem, wosk w pojemniku (woski mają tendencję do pleśnienia).


Ostatnim szlifem jest przyklejenie słonika do talerzyka: 
- ułożyłam słonika w pozycji jaka najbardzie według mnie była OK; 
- nałożyłam klej na spody nóg słonika, rozprowadziłam go patyczkiem (możesz użyć wykałaczki);
- ustawiłam go we wcześniej zaplanowanej pozycji i zamiast dociskać do czasu wyschnięcia spięłam gumką recepturką i zostawiłam na 24h do całkowitego wyschnięcia.Talerzyk na biżuterię gotowy.


W moich oczach wydał się jednak taki "goły", postanowiłam dodać kilka metalowych elementów ażurowych a do klejenia użyłam lakieru 3D (to coś w stylu glossy accents).
Najpierw dopasowałam elementy doginając je tu i tam aby pasowały kształtem, pokryłam lakierem w pełniejszych miejscach, zostawiłam chwilkę do lekkiego zgęstnienia i poprzyklejałam.
Po tych zabiegach mój talerzyk na biżuterię prezentował się tak:
Jeśli Cię zainspirowałam,
to proszę daj znać w komentarzu z ogromną przyjemnością do Ciebie zajrzę.

Pozdrawiam8 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...