2018/11/22

HAFT: SAL - zajączek cz.1/3

Witajcie moi Drodzy.

Dzisiaj zaczynamy nowy cykl – HAFT.

Uwaga ostrzegam będzie dłuuugo! 

Zaczynamy trochę nietypowo, bo od SAL-u.
Już wyjaśniam czym jest "SAL".

SAL - jest akronim(skrótem) amerykańskiego-angielskiego słowa "Stitch-A- Long" i oznacza poprostu "wspólne długie haftowanie" ;)

Jest to zabawa organizowana na blogach,
która ma na celu wspólne haftowanie wybranego wzoru
tak, aby skończyć w podanym terminie.
Zabawa zaczyna się od wybrania i prezentacji wzoru,
który uczestniczki zakupują albo otrzymują.

Później każdy wyszywa swój haft i prezentuje swoje postępy na swoim blogu w równych odstępach czasowych.
Temat rzeka, podobnie jak i ten wpis,
ale postaram się po kolei wszystko wyjaśniać.
Czekam również na Wasze pytania i komentarze.

10 osób otrzymało od sponsora Firmy Coricamo zestawy do haftu.
W skład zestawu wchodzi kanwa, nici, igła, koraliki oraz wzór graficzny.Dla wszystkich chętnych Coricamo udostępniło schemat graficzny,
do pobrania TUTAJ.
Ja również będę pracować na schemacie graficznym.

Wzór zajączka wydaje się prosty, ale potrzeba dużo czasu do jego wykonania,
więc podzielę go na trzy części.
W pierwszej zajmiemy się tajnikami haftu krzyżykowego, czyli wyszyjemy prawie całego króliczka.
W drugiej poznamy haft koralikowy, którym wykonana jest muszka zajączka.

W trzeciej wykonamy wykończenie haftu - backstitche czyli kreski.

Zaczynamy pierwszą część naszego kursu.

 Potrzebne nam będą:
 • kanwa, (są różne rodzaje i co ciekawe różne rozmiary kanwy - wybierzcie taką na której będzie się Wam dobrze wyszywało),
 • mulina, ( ja używam polskiej muliny Ariadna),
 • igła, (najlepiej z dużym uszkiem i tępą końcówka, żeby nie kłóć sobie palców),
 • nożyczki,
 • opcjonalnie mazak znikający.


Zaczynamy od przygotowania kawałka kanwy.
Każdy wzór zazwyczaj ma podany wymiar w krzyżykach, co pomaga przygotować odpowiedniej wielkości kawałek kanwy. Dzięki temu nie zabraknie nam materiału np. na kawałek ucha.
 Nasz króliczek łącznie z tłem ma rozmiar 55 na 77 krzyżyków, więc potrzebujemy co najmniej takiej wielkości kawałek kanwy.

Kilka zasad haftu:
 • wzory haftu krzyżykowego rysuje się zazwyczaj na kratkowanym papierze,
 • co 10 kratek na wzorze prowadzi się linie pionowe i poziome, które ułatwiają odnajdowanie się we wzorze,
 • środek schematu wskazują strzałki,
 • główna zasada to "1x1" czyli 1 kratka na schemacie jest równa 1 kwadracikowi kanwy.

Przenosimy wielkość obrazka na kanwę.
Na rynku jest bardzo dużo udogodnień, jednym z nich są mazaki znikające, którymi można sobie odrysować wymiar na kanwę. Ja początkowo używałam zwykłego ołówka, który sprawdza się na obrazkach całkowicie zaszytych bez jasnego tła. Na jasnym tle ślad ołówka przebija przez krzyżyki i czasem nawet pranie nie pomaga.
Wymyśliłam więc, że będę przeszywać nitkę jak fastrygę co 10 krzyżyków,
którą po zakończaniu bez śladu można usunąć.
!!! Zawsze zostawiam zapas kanwy (około 10 krzyżyków) z każdej strony obrazka, żeby łatwiej było później oprawić obrazek !!!

W przypadku kanw dołączonych do zestawu mamy ten problem z głowy, bo już została przygotowana potrzebna wielkość kanwy.

Mamy przygotowaną kanwę, więc przygotowujemy mulinę.
W zależności od gęstości kanwy tzn. wielkości krzyżyków,
używam 2 bądź 3 nitek muliny.
W tym projekcie kanwa ma 54 krzyżyki na 10 cm więc wystarczy 2 nitki muliny.

Zaczynamy od znalezienia środka kanwy, w tym celu składamy kanwę jak kartkę na pół i jeszcze raz na pół.

 To jest nasz początek pracy, który odpowiada punktowi przecięcia się strzałek na wzorze.

Nawlekamy nitkę na igłę i nie robimy supełka, zostawiamy ok 2-3 cm nitki z tyłu tkaniny. Przytrzymujemy palcem i zahaftujemy pierwszymi krzyżykami.Na kanwie krzyżyk jest "kwadratem , który w każdym rogu ma dziurkę"
i na tych dziurkach będziemy bazować.  Krzyżyk zaczynamy od górnej lewej dziurki, w którą wbijamy od dołu igłę. Kolejno wbijamy igłę w prawą dolną dziurkę z góry i otrzymujemy półkrzyżyk.

Aby zrobić krzyżyk od dołu wbijamy igłę w prawą górną dziurkę.
 

A następnie wbijamy igłę w lewą dolną dziurkę i tak powstaje pierwszy krzyżyk.


Zrobiliśmy pierwszy środkowy krzyżyk naszego haftu.  Teraz spoglądamy na wzór i liczymy ile krzyżyków powinniśmy zrobić. Powinniśmy w sumie zrobić 11 krzyżyków, czyli będziemy przesuwać się w lewą stronę i wyszyjemy jeszcze 10 krzyżyków w tej linii.Drugi krzyżyk robimy wbijając się od dołu w górną lewą dziurkę w pierwszym kwadraciku po lewej stronie naszego środkowego krzyżyka.Kolejno wbijamy igłę od góry w dolną  prawą dziurkę i jednocześnie od dołu w górna prawą dziurkę, tak będzie szybciej.Drugi krzyżyk kończymy wbijając igłę od góry w dolna lewą dziurkę.
W jednym  ruchu możemy zakończyć drugi krzyżyk i rozpocząć trzeci wystarczy, że jednocześnie wbijemy igłę od góry w dolną lewą dziurkę i od dołu w górną lewą dziurkę w pierwszym kwadraciku po lewej stronie naszego drugiego krzyżyka.
 I tak oto mamy dwa krzyżyki wyszyte :)W ten sam sposób szyjemy jeszcze 9 krzyżyków przesuwając się w lewą stronę.
Kończąc ostatni krzyżyk wbijamy igłę od góry w dolną lewą dziurkę
i od dołu w dolną prawą dziurkę jednocześnie.
Będziemy wyszywać linię pod naszą wyszytą linią.
 

Szyjemy teraz linie nad żółtą karteczką, która ma 8 krzyżyków.Nauczyliśmy się robić pojedyncze krzyżyki, a teraz zrobimy od razu całą linię. Wykorzystując metodę półkrzyżyków.
Wbiliśmy igłę od dołu w prawą górną dziurkę kwadracika znajdującego się pod drugim wyszytym krzyżykiem kończąc pierwszą linię haftu.Kolejno wbijamy igłę od góry w prawą dolną dziurkę i od dołu w prawą górną dziurkę.W ten sposób otrzymujemy półkrzyżyk.Czynność te powtarzamy jeszcze 7 razy, ponieważ wg schematu potrzebujemy 8 krzyżyków w tej linii.Teraz będziemy przesuwać się w lewą stronę. Mając nitkę w prawej górnej dziurce wbijamy igłę z góry w dolną lewa dziurkę i w górną lewą dziurkę od dołu, tak jak poprzednio jednym ruchem.Takim sposobem powstał pierwszy krzyżyk.Czynność tę powtarzamy aż uzyskamy 7 krzyżyków.Przy ostatnim 8 krzyżyku zatrzymujemy się i spoglądamy na schemat, mamy już wyszyte dwa dolne rzędy nosa. Teraz zaczniemy takim samym sposobem wyszywać trzeci rząd zaczynając od wbicia igły od dołu w lewą górną dziurkę krzyżyka przesuniętego o 1 kwadracik/krzyżyk w lewo w stosunku do naszego drugiego wyszytego rzędu licząc od dołu.Ten rząd szyjemy tak samo jak wcześniejszy czyli jedną linią za pomocą 13 półkrzyżyków w prawą stronę i 13 półkrzyżyków kryjących w lewą stronę.

Przy ostatnim 13 krzyżyku zatrzymujemy się i znów spoglądamy na schemat. Mamy już wyszyte trzy dolne rzędy nosa. Teraz zaczniemy wyszywać czwarty rząd, który znów jest przesunięty o jeden krzyżyk w lewo. Zaczynamy od wbicia igły w lewą górną dziurkę krzyżyka przesuniętego o 1 w lewo w stosunku do naszego trzeciego wyszytego rzędu licząc od dołu.I znów szyjemy półkrzyżyki tak jak w poprzednich rzędach. Jest to podstawowy ruch którym będziemy wyszywać cały obrazek.

 
W tym rzędzie krzyżyków będzie 15, więc wykonujemy 15 półkrzyżyków
w prawą stronę

i teraz 15 półkrzyżyków w lewa stronę. Przy ostatnim półkrzyżyku spoglądamy na wzór. Tym razem krzyżyki nie są przesunięte w lewo tylko są na tym samym poziomie, więc wbijamy igłę w górną lewa dziurkę bezpośredni nad naszym ostatnim krzyżykiem. Znów szyjemy półkrzyżyki w prawa stronę.
Zgodnie ze schematem ma być 15 krzyżyków.


Kończąc ten rząd przesuwamy się znów o jeden krzyżyk w lewo

 i znów szyjemy półkrzyżyki w prawo tym razem 16,
a następnie w lewo.

Zaczynamy kolejny rząd który jest nad ostatnim, więc nie przesuwamy się tylko startujemy z lewej górnej dziurki bezpośrednio nad naszym ostatnim krzyżykiem


Szyjemy 12 półkrzyżyków w prawo i następnie 12 półkrzyżyków w lewo.
Zaczynamy kolejny rząd, który również  jest nad ostatnim, więc nie przesuwamy się tylko startujemy z lewej górnej dziurki bezpośrednio nad naszym ostatnim krzyżykiem.
Szyjemy 11 półkrzyżyków w prawo, a następnie 11 półkrzyżyków w lewo.

W tym momencie skończyła mi się nitka, starą nitkę przeciągam na drugą stronę haftu i tam przeszywam przez znajdujące się tu nitki haftu.

 Z nową nitką robię tak samo, zamiast robić supełek wszywam ją w haft od drugiej strony.
Zaczynamy kolejny rząd, Wbijamy igłę od dołu  w górną lewą dziurkę nad drugim krzyżykiem wyszytego już rzędu.Szyjemy w prawą stronę 9 półkrzyżyków, a później wracamy w lewo kryjąc wcześniejsze półkrzyżyki i uzyskując prawidłowe krzyżyki.Kolejny rzad również zaczynamy od przesunięcia się o jeden krzyżyk w prawo w porównaniu do rzędu wcześniejszego.Tym razem szyjemy w prawą stronę 7 półkrzyżyków oraz w lewo kryjąc wcześniejsze półkrzyżyki i uzyskując prawidłowe krzyżyki.Kolejny rzad również zaczynamy od przesunięcia się o jeden krzyżyk w prawo w porównaniu do rzędu wcześniejszego.I wykonujemy 7 półkrzyżyków. Tutaj pokażę Wam jak wyszyć krzyżyki "w dół", szyjąc 8 półkrzyżyk wbijamy igłę od góry w prawą dolną dziurkę i jednocześnie od dołu w lewą dolną dziurkę. W ten sposób zaczniemy rząd poniżej szytego rzędu, po wyszyciu którego powrócimy do wyższego rzędu.W naszym dolnym rzędzie szyjemy 2 półkrzyżyki. Szyjąc trzeci znów schodzimy w dół. Czyli szyjąc 3 półkrzyżyk wbijamy igłę od góry w prawą dolną dziurkę i jednocześnie od dołu w lewą dolną dziurkę.Tutaj szyjemy jeden półkrzyżyk i znów schodzimy w dół. Szyjąc drugi półkrzyżyk wbijamy igłę od góry w prawą dolną dziurkę i jednocześnie od dołu w lewą dolną dziurkę.
W tym rzędzie szyjemy jeden półkrzyżyk i znów schodzimy w dółW ostatnim rzędzie szyjemy dwa półkrzyżyki w lewo,a później dwa półkrzyżyki w lewo, szyjąc ostatni krzyżyk idziemy "w górę" czyli teraz będziemy uzupełniać półkrzyżyki i powstaną krzyżyki. Wbijamy igłę od góry w dolną lewa dziurkę i jednocześnie od dołu w górną prawą dziurkę krzyżyka nad zakończonym właśnie krzyżykiem z rzędu dolnego.Szyjemy tutaj jeszcze jeden półkrzyżyk,
ponieważ na naszym schemacie są tam 3 krzyżyki.Kończąc ten rząd wbijamy się tak jak ostatnio, wbijamy igłę od góry w dolną lewa dziurkę i jednocześnie od dołu w górną prawą dziurkę krzyżyka nad zakończonym właśnie krzyżykiem z rzędu dolnego.
Szyjemy jeszcze jeden półkrzyżyk, bo na schemacie w tym rzędzie mamy 4 krzyżyki.
 Szyjemy w lewo półkrzyżyki i tak jak wcześniej ostatnim krzyżykiem idziemy w górę. Tak oto powróciliśmy do rzędu od którego schodziliśmy w dół. Może wygląda to strasznie, ale jest bardzo wygodne, osobiście często korzystam z takiego rozwiązania.Szyjemy jeszcze dwa półkrzyżyki w prawo, bo w tym rzędzie ma być 10 krzyżyków.  Kończąc rząd przesuwamy się o 3 krzyżyki w prawo.Szyjemy tutaj cztery krzyżyki, i przy ostatnim krzyżyku wbijamy igłę od góry w dolną lewa dziurkę i jednocześnie od dołu w górną prawą dziurkę trzeciego krzyżyka nad wyszytym rzędem. Szyjemy tu jeden krzyżyk, kończąc ten krzyżyk wbijamy igłę od góry w dolną lewa dziurkę i jednocześnie od dołu w górną prawą dziurkę krzyżyka nad wyszytym krzyżykiem.Szyjemy drugi pojedynczy krzyżyk, a kończąc go wbijamy igłę od góry w dolną lewa dziurkę i jednocześnie od dołu w górną prawą dziurkę krzyżyka przesuniętego o 2 w prawo i o 2 w dół.

Tutaj tak jak wcześniej szyjemy dwa krzyżyki jeden nad drugim.I tak oto otrzymaliśmy noś i oczy zajączka :) a zarazem poznaliśmy główne tajniki haftu krzyżykowego.Skoro mamy już nos to czas wyszyć pozostała część zająca. Zaczynamy od wyszycia lewej strony głowy zająca. Od wskazanego na obrazku kwadracika / krzyżyka odliczamy 9 kwadracików / krzyżyków.W ten sposób odnaleźliśmy pierwszy krzyżyk, od którego zaczniemy dalszą pracę nad naszym haftem.

Szyjemy dwa krzyżyki i w kolejnym rzędzie przesuwamy się o 1 krzyżyk w lewo w stosunku do już wyszytego, dolnego rzędu.Szyjemy 12 krzyżyków i w kolejnym górnym rzędzie przesuwamy się o 1 krzyżyk w lewo. Szyjemy 14 krzyżyków i w kolejnym górnym rzędzie przesuwamy się o 2 krzyżyki w lewo.


Patrząc na schemat szyjemy lewą stronę głowy zająca i dochodzimy do miejsca, w którym znajdują się oczka.  I tutaj na spokojnie można wykorzystać metodę schodzenia w dół.


Wyszyłam proste ucho i czas zacząć wyszywać  zagięte ucho, w tym celu wyznaczamy kwadracik / krzyżyk od którego będziemy zaczynać.Lewa strona głowy królika gotowa.
 

Zabieramy się za wyszywanie prawej strony głowy królika, tu powinno być łatwiej. Zaczynamy od kwadracika / krzyżyka oznaczonego na czerwono.

Tutaj też stosujemy schodzenie w dół i to dwukrotnie. Pierwszy raz przy wyszywaniu policzka.


 Oraz drugi raz przy wyszywaniu ucha.


Tak wygląda wyszyta głowa zająca.Teraz odmierzamy kolejny kwadracik / krzyżyk, od którego będziemy wyszywać tym razem lewą stronę ciała zająca. Najlepiej obliczyć sobie ten krzyżyk od wyszytego już wzoru, ponieważ zawsze można się pomylić w liczeniu przy rozmiarze kanwy i wtedy haft nam się źle połączy.

Tak wygląda lewa strona ciała zająca.Kolejno wyszywamy prawą stronę ciała zająca. Teraz wystarczy jeszcze doszyć jasne części, czyli brzuszek, zęby, oczy i brwi. Pamiętamy, że muszka zostaje nie wyszyta, bo będzie w następnym poście wyszywana koralikami. Do takiego właśnie stanu powinniście wyszyć swoje zające. 
Wyszywamy zająca do takiego stanu, na kolejną część zapraszam już 22 grudnia, zajmiemy się koralikami i haftem koralikowym.
 
Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić jak wyszywać haftem krzyżykowym.
W przypadku pytań śmiało piszcie w komentarzu, bądź ślijcie maile. Postaram się na wszystkie odpowiedzieć.

Proszę o dołączenie do żabki Waszych prac, pamiętajcie, żeby w poście umieścić logo sponsora.

A teraz pierwsza niespodzianka :) 
Dla 10 osób, które jako pierwsze zgłoszą się
w komentarzu przygotowałam mini zestawy do nauki haftu koralikowego zapraszam serdecznie.

Dziękuję za uwagę i do zobaczenia za miesiąc.32 comments:

 1. Napracowałaś się Teresko przy tym kursie , ale wyjaśnione wszystko tak łopatologicznie, że nawet laik kompletny zrozumie. Ja akurat wyszywam krzyżyki odwrotnie ale to bez znaczenia w sumie. Dodałabym jeszcze tylko sposób na wyliczenie wielkości kanwę potrzebnej do wyszycia obrazka. Trzeba wiedzieć jaka jest gęstość kanwy i jak duży jest obrazek w krzyżykach. W tym przypadku , kanwa 54/10 obrazek 55 X 77. Ja standardowo dodaję po 2 cm na oprawę z każdej strony. To liczymy : 55 x 10 /54 = 10 cm 77 X 10 /54 = 14 cm . Czyli nasz obrazek po wyszyciu będzie miał wymiary 10 X 14 cm. A kanwa potrzebna do jego wyszycia powinna mieć wymiary 14 cm X 18 cm .
  Zestaw do haftu koralikowego z przyjemnością przygarnę :-)
  Pozdrawiam i zabieram się za haftowanie.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję Aniu :) dobry pomysł z tym liczeniem. Ja tak nie liczę, dlatego nie pisałam. Pozwól,ze umieszczę Twoje wyliczenia w poradach przy kolejnych wpisach :)

   Delete
  2. Oczywiście umieszczaj :-)
   Wiesz, że ja umysł matematyczny. Robię tak od dawna, żeby nie marnować kanwy. Oczywiście jak będzie kanwa 16 ct to dzielimy przez 64 , ale co do zasady zawsze tak samo. Wydaje mi się że wart też w poradach napisać jakie są gęstości kanwy i jak dobrać rozmiar igły, żeby nie było dziur. Tutaj jest świetny poradnik , może wystarczy wkleić tylko link w poradach http://www.haftix.pl/faq_pl/006/haft_krzyzykowy_006.shtml

   Delete
 2. Przyznam, że nie znałam niektórych "sztuczek".
  Ja też chętnie przygarnę zestaw do haftu koralikowego.

  ReplyDelete
 3. Replies
  1. Dziękuję :) mam nadzieję, że zrozumiały jest ten kurs.

   Delete
  2. Kurs bardzo zrozumiały. Ja jestem haftująca, ale wiedzy nigdy za dużo. I chętnie przygarnę koraliki, bo w tym to początkująca jestem

   Delete
  3. I krzyżyki stawiam w drugą stronę

   Delete
  4. Nie przejmuj się to nie ma znaczenia :)

   Delete
 4. Ja też stawiam krzyżyki w odwrotną stronę, ale to akurat jest bez znaczenia, najważniejsze żeby w ogóle powstały :) Podziwiam Cię, za ten post, tyle pisania i zdjęć, pięknie to opracowałaś. Myślę, że CI co nigdy nie mieli styczności z haftem krzyżykowym dzięki Tobie świetnie i bez trudu dadzą sobie radę :)
  No to teraz czas wziąć się za haftowanie naszego króliczka. Mam pytanie czy mogę potem dalszy ciąg, czyli haftowanie muszki i kontury umieszczać w tym samym poście, czy muszę za każdym razem pisać nowy? I jeżeli jest taka możliwość, to też chętnie przygarnę ten zestaw do haftu koralikowego :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję :)
   haftowanie muszki będzie koralikami i to będzie osobny post i kontury to też będzie osobny post :)

   Delete
  2. Myślęże Lidzi chodzi o to czy swój wpis o haftowaniu może kontynuować w jednym poście..?
   Myślę że tak - jęśli będzie Ci łatwiej to tak. Zrób tylko oddzielnik że robisz dopisek z nową datą i tematyką żeby Teresa wiedziała że to jest dalsza część zadania z haftu. Choć myślę że łatwiej byłoby zrobić osobny wpis.
   Pozdrawiam. DT DIY MAGDALENA

   Delete
  3. Tak, właśnie mi o to chodziło, żebym mogła wszystkie swoje postępy w pracy nad zajączkiem pokazać w jednym poście, dziękuję Madziu za podpowiedź :)

   Delete
 5. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 6. Wzór z króliczkiem czeka na weekend i chwilę wolnego czasu ;) Mam nadzieję, że uda się go wykonać, chociaż bardzo długo nic nie haftowałam. Jeżeli jest taka możliwość to chętnie przygarnę nagrodę niespodziankę, będzie dodatkowo motywować do działania.
  Pozdrawiam!

  ReplyDelete
 7. Bardzo dokładny i czytelny post przygotowałaś! Ja króliczka będę haftować razem z dziećmi - jesteśmy bardzo podekscytowani! Z przyjemnością przygarnę też proponowaną nagrodę! Pozdrawiam!

  ReplyDelete
 8. Tereso pięknie i czytelnie to wszystko opracowałaś:) Dzięki za kursi, a teraz czas zabrać się za wyszywanie;) Zestaw gotowy, tylko czasu dziś brak. Ale do końca miesiąca na pewno zając, z tej części, będzie gotowy :)

  ReplyDelete
 9. Dużo ciekawych informacji. Nigdy nie zaczynałam haftu od środka.Ja zestaw własnie przed chwileczką odebrałam. I dziś zabiorę się do pracy.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję :) W wielu kursach i instrukcjach spotkałam się z wyszywaniem od środka. Ma to na celu prawidłowe rozmieszczenie wzoru na kanwie i zapobiec skrzywieniu się kanwy.

   Delete
 10. świetnie opisałaś jak stawiać pierwsze kroki w hafcie xxx :). sama , podobnie jak inne, stawiam xx odwrotnie . Jak ktoś pierwszy raz ma styczność z haftem napewno nie będzie mieć prblemów z nauką.
  pozdrawiam serdecznie
  ps. zestaw doszedł bez problemów :)

  ReplyDelete
 11. Super kurs.
  Szkoda, że wczoraj nie miałam netu, bo też chętnie przygarnęłabym zestaw do haftu koralikowego.
  Pozdrawiam i zabieram się do krzyżykowania królika.

  ReplyDelete
  Replies
  1. dziękuję, nie wszystkie Dziewczyny wyraziły chęć otrzymania zestawu do haftu koralikowego, więc jeden będzie dla Ciebie :)

   Delete
  2. This comment has been removed by the author.

   Delete
 12. Mi kurs bardzo podoba się i w końcu odkryłam co robię źle! Królika wyszyje i chętnie dołączę do zabawy bo nigdy nie szylam koralikami.Jest jeszcze jakiś wolny zestaw,chętnie przygarne?

  ReplyDelete
 13. Nareszcie wiem, co to jest ten SAL! :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Cieszymy się bardzo że mogłyśmy pomóc w wyjaśnieniu skrótu, który być może dla Pań haftujących jest dość powszechnie znany, ale już dla mniej zorientowanych w tej technice niekoniecznie. Podobnie może być z innymi technikami w których różne skróty i pojęcia są innym obce!
   Pozdrawiam

   Delete
 14. Przesyłka dotarła, więc i ja zaczynam haftowane kitajca :)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...