2018/11/15

METAMORFOZA - RUSTYKALNA TACA Z PALETY

Ten projekt chodził za mną już od dłuższego czasu. Nie jest może zbyt odkrywczy i nowatorski, przyznaję. Ale właśnie takiej tacy mi brakowało. Surowej, rustykalnej i zrobionej z desek z palet!


Pierwszym krokiem jest oczywiście zdobycie palet :) i rozebranie ich na części pierwsze.
Kolejny krok to cięcie desek. Moje mają ok 50cm długości i 10cm szerokości.
Teraz należy je oczyścić i wyszlifować. Mnie zależało na jak najbardziej "brudnych" deskach, dlatego nie oczyściłam ich bardzo mocno. Jedynie na tyle by wygładzić powierzchnię. 
Dłuższe deski ułożyłam obok siebie kładąc je na krótszych. Oczywiście nie mam zdjęcia i brzmi to dość zawile, ale patrząc na efekt końcowy z pewnością się domyślicie :)
W krótszych deskach (czyli od spodu) nawierciłam otwory na śrubę. To dobry sposób by drewno nie pękało przy wkręcaniu śruby.

Teraz czas na ozdabianie.
Zdecydowałam się na wykonanie wzoru za pomocą szablonu. Zwykłym zmywakiem naniosłam kolorowy wosk - w moim przypadku brąz.Całość zabezpieczyłam bezbarwnym woskiem. 
Wosk musi się utwardzić zanim przejdziecie do tego etapu. Naprawdę musi! Ja nie odczekałam wystarczająco długo i w kilku miejscach wzór mi się rozmazał.
Teraz zostało przymocowanie ozdobnych uchwytów.
Ja swoje mam wymontowane ze starej szafki (wiadomo, że nic nie wyrzucam), ale można kupić je w każdym markecie budowlanym.  Uchwyty możecie przykleić na dobry klej - jeśli taca ma być wyłącznie dekoracyjna i pełnić funkcje stolika. Można też je przykręcić. W tym celu wiercicie otwór w otworze hihihi. Na długość dolnej deski wiercimy otwór o grubości główki wkrętu i niejako w nim kolejny, by umieścić docelowy wkręt.
I tyle:)


Wprawdzie docelowo taca posłuży mi bardziej do aranżacji przy robieniu zdjęć, ale kto wie, być może ktoś przyniesie mi na niej śniadanie do łóżka....

9 comments:

 1. Choć osobiście to nie w moim stylu, ale i tak podziwiam za wykonanie :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. szanuje to :) Nie wszystko każdemu musi się podobać, to czyni nas wyjątkowym.

   Delete
 2. Bardzo niezwykła! Podoba mi sie wykorzystanie palet i użycie uchwytów z szafki :) pozdrawiam !

  ReplyDelete
 3. Świetna!!
  muszę tylko poczekać, aż Ślubny wybędzie na dłużnej z domku i pokosić piłę;D

  ReplyDelete
 4. Pięknie wyszła. To świetny pomysł i wyjątkowa praca.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...