2019/09/28

ZIELONO MI - Wertykalne ogrody

Zielone ściany mogą odmienić przestrzeń każdego biura, domu czy tarasu. Dzięki innowacyjnym, a jednocześnie prostym rozwiązaniom rośliny mogą rosnąć w pionie, bez strat cennej przestrzeni, a my możemy w pełni cieszyć się korzyściami, jakie niesie ze sobą towarzystwo zieleni przez cały rok.


Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio tzw. ogrody wertykalne. Tego typu nasadzenia możemy coraz częściej spotkać nie tylko na zewnątrz budynków i na murach ogrodzeniowych, ale również w prywatnych domach, restauracjach czy galeriach. 


Wbrew powszechnej opinii, założenie ogrodu wertykalnego nie musi być kosztowne. Jeśli zdecydujemy się na niewielki ogród pionowy, który nie zajmie całej ściany w salonie, ogrodzie czy na balkonie, to z jego wykonaniem poradzi sobie każdy, kto ma smykałkę majsterkowicza. 

http://ladnydom.pl/

Niektórych ograniczają warunki lokalowe. Na niewielkich powierzchniach trudno pielęgnować rośliny, które zajmują dużo miejsca. Są też tacy właściciele nieruchomości, którzy zieleń w domu widzą chętnie, ale nie mają do niej „ręki", ani czasu by się nią zajmować. Podobnie bywa z roślinami w biurach i firmach – znacznie przyjemniej pracuje się wśród zieleni i bujnych roślin, ale  wśród pracowników raczej nie ma takich, którzy sami zajęliby się np. pielęgnacją kwiatów doniczkowych. Pewnym rozwiązaniem mogą być właśnie ogrody wertykalne, inaczej – ogrody pionowe. To sprawdzone rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają czasu ani miejsca na duże rośliny. Tak zwane zielone ściany doskonale wyglądają nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w biurach czy firmach oraz tarasach, balkonach i ogrodach.

https://depositphotos.com

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego?

Zakładając "zieloną ścianę" warto dokładnie przemyśleć dobór roślin, nie może on być przypadkowy. Aby zielona ściana długo cieszyła nasze oko, a roślinność rozwijała się prawidłowo, należy zapoznać się z wymaganiami poszczególnych gatunków. Ważne jest, aby rośliny nie konkurowały ze sobą i dobrze czuły się w tych samych warunkach.
Należy pamiętać, że do uprawy wertykalnej najlepiej wybierać rośliny, które nie mają też dużych wymagań pielęgnacyjnych.
Do ogrodów wertykalnych powinno się wybierać gatunki możliwie łatwe w uprawie, nie wymagające dużo miejsca – zarówno jeśli chodzi o część nadziemną, jak i podziemną roślin. W ogrodzie wertykalnym korzenie roślin mają ograniczony wzrost, a same rośliny konkurują o światło i przestrzeń.
W ogrodach wertykalnych często sadzi się skrzydłokwiaty, zielistki, bluszcze, maranty, epipremnum i rośliny z rodziny ananasowatych. Na większych powierzchniach dobrze sprawdzają się monstery i łosie rogi. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie tych roślin – poza podlewaniem i nawożeniem – jest cięcie roślin.
Dla tworzenia ogrodów wertykalnych na zewnątrz ważne jest, aby wybierać rośliny mrozoodporne. Będziemy mieć wtedy pewność, że rośliny przetrwają.

Metody zakładania ogrodu wertykalnego

Do zakładania ogrodu wertykalnego stosuje się różne dostępne na rynku gotowe moduły.

Planując zieloną ścianę na zewnątrz np. w ogrodzie lub na balkonie możemy posłużyć się panelami zrobionymi samodzielnie.

Ogród wertykalny można stworzyć przy użyciu wszelkiego rodzaju siatek, płotów oraz konstrukcji z rur metalowych służących za podporę do pionowego wzrostu roślin. Będzie to jednak rodzaj ogrodu, w którym rośliny są sadzone bezpośrednio do gruntu, a nie w wiszących panelach.

Palety i stare skrzynki drewniane są idealnym materiałem do tworzenia zielonych ścian. Zazwyczaj jednak na zewnątrz - w celu uniknięcia zacieków od wody na ścianach. Nie są one dostatecznie estetyczne i szczelne. Przed ich zastosowaniem powinno się przygotować je do możliwości sadzenia w nich roślin. Koniecznie należy uszczelnić palety mocując dodatkowe deski z otworami odpływowymi tworząc "korytka" na ziemię z roślinnością. Następnie pamiętać trzeba o uszczelnieniu powstałych "korytek" folią ogrodniczą.

Wiklinowe kosze i doniczki z możliwością zawieszania, także mogą być wykorzystane do tworzenia zielonych ścian. W zależności jak gęsto je rozmieścimy, takiego pokroju (mniej lub bardziej zwartego) będziemy mieć zieloną ścianę.
Ogród wertykalny z palet

Bardzo prosty do wykonania jest pionowy ogród z palety. Będzie on doskonałą ozdobą tarasu czy balkonu i sprawdzi się, jeśli posadzimy w nim kwiaty jednoroczne czy zioła. Do jego wykonania potrzebna jest paleta, folia ogrodowa, ziemia ogrodowa, podstawowe narzędzia (młotek, papier ścierny, zszywacz tapicerski ze zszywkami) i rośliny. Jeśli nie lubimy surowego wyglądu palety, możemy ją pomalować farbą olejną w dowolnym kolorze.

Ogród wertykalny z butelek plastikowych, rynny

Do zrobienia pionowych nasadzeń może nam posłużyć wiele rzeczy, które mamy w domu i które nie są nam już potrzebne. Doskonale w tym celu sprawdzą się plastikowe butelki po napojach, stare rynny, a nawet plastikowe tuby po bombkach. Wystarczy w nich wyciąć otwory, zasypać ziemią ogrodniczą i posadzić lub posiać rośliny. Konstrukcję wystarczy zawiesić na balkonie czy w ogrodzie. W łatwy i bardzo tani sposób można zrobić własny zielnik, czy mini warzywnik. Jeśli potrafimy ozdabiać przedmioty metodą decoupage, to ozdobiona w ten sposób stara rynna czy plastikowa tuba, zyska bardzo uroczy wygląd.Zalety pionowych ogrodów

Zaletami zakładania pionowych ogrodów jest ich łatwiejsza pielęgnacja. Zielone ściany w ogrodach nie posiadają tak powszechnego problemu chwastów i szkodników jak przy uprawach roślin w gruncie. Nie są one również narażone na niszczenie przez zwierzęta takie jak koty, psy i krety. Są idealnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z kręgosłupem. Przy ich pielęgnacji prace są wykonywane w pionie i nie wymagają schylania.

https://ogrodolandia.pl
ŹRÓDŁA tekstu:


http://regiodom.pl/
https://youshouldgrow.com/
https://muratordom.pl/

https://ogrodolandia.pl
https://niepodlewam.pl/

Mam nadzieję, że choć troszkę zachęciłam Was do utworzenia własnych ogrodów wertykalnych,
które zagoszczą w Waszych ogródkach,
na balkonach czy w mieszkaniach ;) 

***

Kochani w związku z naszym konkursem z zeszłego miesiąca, mamy już zwycięzce,
którego wybrał nasz sponsor - Księgarnia LIBELLUS. 
A oto nagroda dla Ciebie!Dziękujemy za wszystkie komentarze i zdjęcia
a zwycięzcę prosimy o kontakt w sprawie wysyłki.***

Pozdrawiam serdecznie 
Magdalena 

5 comments:

 1. Wow, taka zieleń , ze aż oczom radośnie :)

  ReplyDelete
 2. Fajne sa takie ogrody, świetne rozwiązania nam tu pokazałaś :)

  ReplyDelete
 3. Ogrody pionowe to świetne pomysły na zieleń, zwłaszcza w miastach. Widać ich coraz więcej na balkonach, tarasach i w przestrzeni publicznej. Dzięki za fajne inspiracje, Magda 😊

  ReplyDelete
 4. Sliczne ogrody, my głownie bluszcz i winobluszcz mamy na takich ścianach fajnie tez wyglada glicynia czy rdest Auberta, dlawisz i kiwi.... A ptaków w nich mnóstwo !!!

  ReplyDelete
 5. Ogrody wertykalne moim zdaniem są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć trochę zieleni u siebie w mieszkaniu lub domu. Jeśli zastanawiacie się nad takim rozwiązaniem u siebie w domu, polecam wam zajrzeć do oferty tej firmy http://jukogreendesign.pl/oferta/ . Specjalizują się oni w realizacji takich aranżacji i na pewno sprostają waszym oczekiwaniom

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...