2018/12/22

HAFT: SAL - zajączek cz. 2/3

Witajcie moi Drodzy.

Kontynuujemy nasz cykl – HAFT.
W dzisiejszym poście będziemy poznawać tajniki haftu koralikowego.


Zestawy do haftu koralikowego coraz częściej można kupić w sklepach z przyborami do haftu krzyżykowego. Pojawiają się też sklepy, które oferują same zestawy i przybory do haftu koralikowego.
Ja takie zestawy sprowadzam z zagranicy.

Nadal pracujemy na materiałach otrzymanych od naszego sponsora Firmy Coricamo.


Dziś będzie krócej i łatwiej niż ostatnio, bo wykorzystamy już nabytą wiedzę.


W hafcie koralikowym wykorzystywane są dwa rodzaje ściegów: pierwszy to ścieg półkrzyżykami (zwany również gobelinowym), który poznaliśmy w poprzednim poście; drugi to ścieg tzw. za igłą.


Do wyszycia muszki naszego zająca będziemy wykorzystywali technikę półkrzyżyków.W zestawach, które otrzymaliście ode mnie, można wykorzystać też technikę za igłą.


Zatem do dzieła :)


Zaczynamy drugą część naszego kursu.
 

Potrzebne materiały:
 • kanwa - w naszym przypadku wyszyty zajączek; koralikami wyszywać można na różnych materiałach takich jak: kanwa, atłas, gabardyna;
 • mulina bądź nici do koralików (zazwyczaj są to nici Tytan 100),
 • igła - cienka do koralików,nożyczki,
 • koraliki (najczęściej są to koraliki Preciosa w rozmiarze 11czyli ok. 2 mm ).Kilka zasad haftu:
 • wzór haftu koralikowego zazwyczaj jest rozrysowany na materiale, jednak są też schematy rozrysowane na kratkowanym papierze, tak jak w przypadku haftu krzyżykowego,
 • wzór rozrysowany na materiale, to kółka, wokół których znajdują się 4 kropki,wyszywamy rzędami, zmieniając tylko kolory koralików. Jeżeli rząd jest bardzo długi, to można go podzielić na części. 
 • O ile w hafcie krzyżykowym wyszywamy kolorami, tak w przypadku haftu koralikowego musimy wyszywać rzędami. Dzięki temu koraliki będą się równo układać, a materiał nie będzie się marszczył, 
 • koraliki muszą układać się w jedną stronę podobnie jak krzyżyki,
 • zaczynamy wyszywać od dolnej lewej strony,główna zasada to "1x1" czyli 1 kratka/kółko na schemacie to 1 koralik.

W przypadku haftu koralikowego na końcu nitki robimy supełek (taki sam jak robimy przy szyciu). Kiedy nitka się kończy lub kiedy zakończymy wyszywać, to na lewej stronie materiału przeciągamy nitkę pod kilkoma nitkami. Na sam koniec na nitce trzeba zrobić supełek, a nadmiar odciąć. Nici do haftu są tak cienkie, że supełki nie będą widoczne po oprawieniu obrazka.W przypadku zastawu z zającem do wyszywania koralikami proszę wziąć pojedynczą nitkę muliny.

 
Początek naszej pracy zaznaczony jest czerwonym kwadracikiem.


Bazujemy na półkrzyżykach poznanych w poprzedniej części cyklu (przy hafcie krzyżykowym). Półkrzyżyk zaczynamy od górnej lewej dziurki/kropki. W tym miejscu wbijamy igłę od spodu.

 
Następnie nawlekamy na igłę 1 koralik
i wbijamy igłę w prawą dolną dziurkę z góry.
 
W ten sposób mamy przyszyty pierwszy koralik.


Chcąc przyszyć drugi koralik wbijamy igłę od dołu w prawą górną dziurkę/kropkę.
W tym miejscu zaczniemy przyszywać drugi koralik.Na przykładzie tego koralika pokaże jak można wyszywać szybciej. Nawlekamy koralik na igłę.Igłę wbijamy jednym ruchem od góry materiału w prawą dolną dziurkę i jednocześnie od spodu w prawą górną dziurkę kwadracika.


Dla mnie jest to szybsza metoda, ale rozumiem, że wymaga to większej wprawy i doświadczenia. Możecie wyszywać tak jak Wam wygodniej ;)W tym rzędzie wyszywamy 3 pierwsze koraliki. Przy ostatnim koraliku igłę wbijamy od góry w prawą dolną dziurkę/kropkę.


Teraz przechodzimy do drugiego rzędu.Aby koraliki układały się równo w jedną stronę, musimy ten rząd szyć w lewą stronę.

Zaczniemy od czerwonego kwadracika.Igłę mamy wbitą od spodu w prawą dolną dziurkę. Następnie nawlekamy koralik i przeciągamy igłę od góry przez lewą górną dziurkę.
 

Następnie wbijamy igłę od dołu w lewą dolną dziurkę/kropkę.


Na przykładzie tego koralika pokaże jak można wyszywać szybciej.

Nawlekamy koralik na igłę.

Wbijam igłę od góry w lewą górną dziurkę/kropkę i jednocześnie od dołu w lewą dolną dziurkę/kropkę.W tym rzędzie przyszywamy w ten sposób 6 koralików.

Przy ostatnim 6 koralików przesuwamy się o jeden koralik/kwadracik w lewo. Wbijamy igłę od spodu w lewą górną dziurkę. 

Przyszywamy w prawą stronę 9 koralików.W kolejnym rzędzie mamy zarówno początek, jak i koniec daleko odsunięty od brzegów poprzedniego rzędu. W tym wypadku można od spodu haftu przeszyć nitkę w lewą lub prawą stronę rzędu.
Ja zaczynam od lewej strony.
Zaczynamy od zaznaczonego na czerwono kwadracika.Zaczynamy od lewej górnej dziurki, w którą wbijamy igłę od dołu.Nawlekamy koralik i wbijamy igłę w prawą dolną dziurkę z góry,
i w prawą górną dziurkę od dołu.
W ten sposób przyszywamy 16 koralików.Zaczynamy piąty rząd od prawej dolnej dziurki. Nawlekamy koralik i wbijamy igłę w lewą górną dziurkę od góry i w lewą dolna dziurkę od dołu.W ten sposób przyszywamy 16 koralików w lewą stronę.W rzędzie szóstym również wyszywamy 16 koralików.W rzędzie siódmym wyszywamy 7 koralików.W rzędzie ósmym wyszywamy 5 koralików.W rzędzie dziewiątym wyszywamy 4 koraliki.W ostatnim rzędzie wyszywamy dwa koraliki.

Nitkę od lewej strony przewlekamy przez nitki
i na końcu robimy supełek.
Mam nadzieję, że moje wskazówki były na tyle czytelne, że bez problemu opanowaliście haft koralikowy.

Haft koralikowy jest bardzo prosty, wyszywając należy pamiętać o tym, by:pilnować, żeby koraliki układały się w jedną stronę. Jeden rząd wyszywamy w prawo, a drugi w lewo.

Teraz wyjaśnię na czym polega druga metoda, czyli tak zwany ścieg za igłą.W zestawie z zajączkiem ścieg za igłą nie jest wykorzystany.


Na końcu nitki robimy supełek, a następnie wbijamy igłę od spodu w lewą dolną dziurkę pierwszego kwadracika.Następnie na igłę nawlekamy jeden koralik. Po czym igłę wbijamy w prawą dziurkę licząc od poprzedniej dziurki. Jednocześnie igłę wbijamy od spodu w lewą dziurkę licząc od poprzedniej dziurki.W ten sposób mamy przyszyty jeden koralik.Pozostałe koraliki w tym rzędzie wyszywamy w ten sam sposób.

W tej części kursu wyszywamy zająca do takiego stanu.Na kolejną część zapraszam już 22 stycznia, w której zajmiemy się backstitch, czyli konturami/kreskami.

Mam nadzieję, że udało mi się czytelnie i prosto pokazać Wam, jak wyszywać haftem koralikowym.W przypadku pytań śmiało piszcie w komentarzu, bądź ślijcie maile. Postaram się wszystkim odpowiedzieć i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Proszę o dołączenie do żabki Waszych prac.


Pamiętajcie, żeby w poście umieścić logo sponsora.

Dziękuję za uwagę i do zobaczenia za miesiąc.6 comments:

 1. Dla mnie szycie koralikami to będzie coś nowego, nie mogłam się doczekać tego wpisu. Dzięki. Biegnę szyć, choć na pewno będę tu ciągle. Łatwo wygląda, zobaczę jak idzie w praktyce.

  ReplyDelete
 2. Pierwszy raz będę wyszywać koralikami. Wszytko opisane bardzo jasno, mam nadzieję, że dam radę.
  Korzystając z okazji życzę wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia :)

  ReplyDelete
 3. To, że półkrzyżyki to wiedziałam ale że szyjemy rzędami to dla mnie nowość. Dziekuje Teresko za ten kursik :-)Pozdrawiam

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki temu, że szyjemy rzędami koraliki ładnie się układają, a materiał nie marszczy się.

   Delete
 4. A czy ten obrazek z zestawu do haftu koralikowego też możemy już wyszyć? Czy może będziemy wyszywać te obrazki wspólnie po zakończeniu zabawy z zajączkiem?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ten obrazek z zestawem jest prezentem ode mnie i można go wyszyć w dowolnym czasie w ramach poćwiczenia techniki. Nie będziemy ich wyszywać wspólnie. Można się nim pochwalić przy okazji królika.

   Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...