2019/01/28

ZIELONO MI: Ogród w słoiku

Ogród zamknięty w słoiku to jedna z najpiękniejszych dekoracji wnętrz niezależnie od ich stylu urządzania. Taka miniatura ma swój urok – przenosi do domu kawałek ogrodu, a nawet lasu. Jak zbudować taki ogród, aby pięknie się prezentował?

Opiszę tutaj kilka wskazówek i informacji jak się do tego zabrać. Teraz w zimie, kiedy najbardziej brakuje nam tej zieleni, możemy sami stworzyć sobie taki mini ogródek w słoiku!

Ogrody w słoiku to obecnie jeden z popularniejszych trendów w dekoracji wnętrz żywą zielenią.

Ogród w słoiku – co będzie potrzebne?

Do budowy „ogrodu w słoiku” potrzebny jest duży przezroczysty pojemnik ze szkła. Mogą to być ozdobne słoiki, słoje ze szklaną pokrywą lub inne naczynia. Ważne, aby były wystarczająco pojemne – przynajmniej jeden - dwa litry (im więcej, tym lepiej). Wartościowym naczyniem może być także gąsior na wino (o ile komuś go nie szkoda „zmarnować”). W tym wypadku jednak aranżacja (ze względu na wąską szyjkę) będzie utrudniona, a pracę trzeba wykonywać ostrożnie i precyzyjnie (najlepiej z użyciem pęsety). Jako podłoże przydatny będzie gruboziarnisty piasek, żwir oraz żyzna ziemia (np.: uniwersalna dla roślin pokojowych). Dwa pierwsze produkty można kupić w małej ilości w sklepach akwarystycznych. Niezbędny – dla trwałości ogrodu w słoiku – jest węgiel aktywowany (do kupienia w aptece), który pełni rolę filtra wody i posiada właściwości odkażające. W ogrodach, w których nie używa się węgla, częściej dochodzi do chorób i gnicia roślin. 
Dekoracje są już sprawą względną – dużo zależy od naszego zmysłu estetycznego. Najbardziej cenione są naturalne ozdoby – korzenie, skały i ozdobne kamienie. Zdarza się, że w mini-ogrodach wykorzystuje się także miniaturowe przedmioty, np.: meble dla lalek, figurki, itp. Kwestia gustu. Leśnego uroku można nadać ogrodowi wykorzystując mech, np.: torfowiec. Najważniejszą dekorację stanowi zieleń.

fot: https://www.air-plants.com
Rośliny do ogrodu w słoju – co wybrać?

Przy wyborze roślin do ogrodu w słoiku warto kierować się kilkoma kryteriami. Wybierana zieleń powinna dobrze znosić wilgotne warunki, w miarę możliwości wolno rosnąć, dobrze reagować na sąsiedztwo innych roślin oraz większe zagęszczenie. Oczywiście musi wyróżniać się przy tym dużymi walorami dekoracyjnymi, np.: pokrojem lub ozdobnymi liśćmi. Zwykle w jednym słoju umieszcza się 2-3 rośliny. Polecana zieleń to przede wszystkim paprocie (zwłaszcza drobne: orliczka kreteńska i niekropień), pasiatki, fittonie (szczególnie cenne ze względu na niewielkie wymiary i znoszenie wilgotnego środowiska), skrytokwiat, haworsja, trzykrotka zielona, maranta, episcja, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity i widliczka. Dobrze sprawdzają się także małe rośliny owadożerne (rosiczka i muchołówka). W ogrodach mini-otwartych, rzadko podlewanych, można ponadto uprawiać kaktusy i sukulenty.


Jak zbudować ogród w słoiku?

Wystarczy połączyć wszystkie elementy razem, warstwa po warstwie, w dowolnym szklanym słoju lub wazonie. Oczywiście nie musisz używać szkła, ale wówczas nie zobaczysz wszystkich pięknych warstw jakie utworzysz, a to w tym wszystkim nadaje ciekawego i oryginalnego wyglądu.Tworząc warstwy, postaraj się, aby każda z nich była czysta i uporządkowana - choć to może być trochę trudne jeśli np. kamyki będą zbyt duże i szczeliny między nimi wypełnią się piaskiem bądź ziemią, z jakiej utworzysz kolejną warstwę. 

1. PIASEK - opcjonalnie, do terrariów jest najlepszy! Nie przynoś piasku z plaży, na której żyją przeróżne bakterie i paskudne rzeczy. Najlepiej zakup dekoracyjny piasek z lokalnego sklepu, który jest niezwykle tani ;)!


2. DUŻE KAMIENIE - duże kamienie, skały, szkło morskie lub muszle to kolejna warstwa. W niektórych słoikach można użyć dużych muszelek, a w niektórych szkła morskiego. Ta warstwa dodaje powietrza. Przestrzeń pomiędzy nimi umożliwia roślinie oddychanie i prawidłowe odprowadzanie wody bez dziury w dnie pojemnika. Możesz dodać tyle, ile chcesz, w zależności od wielkości pojemnika.


3. MAŁE KAMYCZKI - małe kamienie, kamyczki lub małe muszelki są następne. To kolejna warstwa powietrza. Przestrzeń pomiędzy wszystkimi muszlami pozwala twojej roślinie oddychać i prawidłowo drenować.


4. AKTYWOWANY WĘGIEL DRZEWNY -  jest środkiem kondycjonującym gleby, przyspiesza rozkład materii organicznej, pochłania nadmiar wilgoci i zapachów, poprawia poziom tlenu w korzeniach i jest doskonałym filtrem wody. To ważny element dla żywotności twoich roślin, ale jeśli jesteś w stanie kupić "ziemię terrariową", to nie potrzebujesz węgla drzewnego, w tej mieszance on już jest. Możesz też włączyć węgiel do zwykłej mieszanki doniczkowej zamiast tworzyć oddzielną warstwę. Twój wybór.


5. MECH - mech torfowy jest również odżywką dla gleby i może pomieścić więcej niż 10-krotność swojej masy w wodzie. Stworzony jako idealny dodatek do terrarium. Ponieważ jest to warstwa znajdująca się tuż pod ziemią, będzie chwytać niekontrolowaną wodę i trzymać ją; gleba może wtedy naturalnie wchłonąć ją w razie potrzeby. Tworzy również ładne łóżeczko dla gleby, trzymając się większości z nich, aby nic nie spadło przez szczeliny innych warstw.


6. GLEBA - niezależnie od tego, czy korzystasz ze zwykłej ziemi doniczkowej, czy też z specjalnej do terrarium, powinieneś mieć większość tej warstwy w swoim pojemniku. To tutaj Twoje rośliny będą otrzymywać wszystkie składniki odżywcze. Dodaj trochę ziemi, następnie dodaj rośliny i dopełnij większą ilością podłoża.


7. ROŚLINY + OZDOBYsukulenty są wspaniałe do ogródków słoikowych, ponieważ nie wymagają prawie żadnej wody i będą rosły w prawie każdym środowisku. Niektóre mogą nawet przetrwać miesiące bez wody! Rośliny rosnące w pomieszczeniach są również doskonałym wyborem. To, czy nasz ogródek zostanie umieszczony w słońcu czy w cieniu, zależy od kupowanych roślin i ich preferencji. Przez ozdoby mam na myśli duże muszle, ładne kamienie i jakieś fajne małe bibeloty, które sprawią, że Twoje nowe otoczenie będzie piękne.

https://pixabay.com/
8. PODLEWANIE - będziemy potrzebować wodę z butelki z rozpylaczem, którą  przynajmniej raz w tygodniu będziemy stryskiwać nasz ogródek. Nie przesadzaj z wodą. Jeśli widzisz dużo wilgoci na dnie doniczki - nie podlewaj!!! Jeśli zauważysz, że wszystko jest suche, możesz dodać trochę więcej wody niż zwykle.


Przygotowanie ogrodu - krok po kroku:

1. Na początku musimy wszystkie elementy oczyścić. Słoik dokładnie wyparzamy, suszymy. Prażymy kamyki i podłoże - jeśli nie jesteśmy pewni ich "czystości" 

2. Na dno słoika wsypujemy pierwszą warstwę - będzie to żwir lub piasek, który stanowić będzie drenaż. Ta warstwa powinna mieć grubość kilku centymetrów - wszystko zależy od wielkości naczynia (warstwa od około 1 do 5 cm) 

3. Następnie wsypujemy węgiel aktywowany (ok. 1 cm)

4. Kolejno wsypujemy podłoże właściwe, a jego grubość powinna wynosić od 4 do max. 10 cm

5. W podłożu wykonujemy otwory na rośliny, które delikatnie w nich umieszczamy. Uważamy, aby nie ubrudzić ścianek naczynia, ponieważ jego czyszczenie może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy jest to wąskie naczynie. Ziemię wokół roślin dokładnie dociskamy palcami albo łyżeczką.

6. Wokół roślin układamy - kamyki, korę lub sadzimy mech, który wypełni szczeliny. Tworzymy dekoracyjne elementy naszego ogrodu w szkle.

7. Podlewamy nasadzenia w słoiku - najlepiej za pomocą pipety, równomiernie. Wlewamy około 10 -15 ml wody.

8. Słoik szczelnie zamykamy i ustawiamy w miejscu jasnym, ale bez bezpośredniego słońca, które może uszkodzić rośliny.

9. Po kilku dniach od zamknięcia słoika, na jego ściankach powinna zacząć skraplać się woda, pojawi się para wodna. Jeżeli do 14 dni nic się nie pojawi, dolewamy wodę - około 2 ml. Czekamy kilka dni, jeżeli dalej nie widać pary wodnej, powtarzamy dolewanie wody.
Jeżeli natomiast para wodna pojawia się bardzo obficie, wystarczy przewietrzyć słoik - otworzyć do na kilka godzin. To powinno pomóc.To teraz Wasza kolej! 


Wiecie już jak stworzyć swój własny ogród w słoiku. No więc do dzieła! A jeśli macie w swoich domach takie ogrody to dajcie nam koniecznie znać! Pokażcie nam swój skrawek ogródka w słoiku!  Podzielcie się swoimi wrażeniami na temat ich uprawy, dbania o niego czy pomysłów jakie można jeszcze wykorzystać przy ich tworzeniu.
Linkujcie swoje ogrody w słoiku poniżej.A tutaj w sieci znalazłam dla Was jeszcze kilka inspiracji "ogrodów w słoiku": 


http://diyforlife.com/


https://ogrodolandia.pl/ogrod-w-sloiku
Bibliografia (literatura wspomagająca):
https://ogrodosfera.pl/blog/ogrod-w-sloiku-jak-go-zrobic
https://ogrodolandia.pl/ogrod-w-sloiku
https://somethingturquoise.com/2015/03/27/how-to-make-wedding-terrariums/

https://pixabay.com/en/greenforest-glass-plant-home-decor-1626818/
http://pistilsnursery.com/low-light-terrarium-plants/
https://www.custommade.com/blog/build-your-own-terrarium/
https://www.femina.fr/article/comment-realiser-un-terrarium-de-plantes-le-tuto-facile
https://www.property24.com/articles/terrariums-gardening-in-a-bottle/11751

***

Jeśli udało Wam się stworzyć taki ogód, to pokażcie nam go! 
Linkujcie swoje ogrody w słoiku poniżej. 
Zapraszam do dzielenia się swoimi mini zieleniakami. 
Żaba otwarta bezterminowo ;) 12 comments:

 1. Fajne inspiracje, moja uwagę zwrócił szczególnie ten ogródek w dzbanku do herbaty jest genialny.
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 2. Super pomysł. Mini ogródek przypadł mi do gustu. Kto wie ...? Cieplutko pozdrawiam

  ReplyDelete
 3. Mam, zrobiłam kilka ogródków w słoikach (na razie to takie eksperymentowanie z mojej strony). Zrobię zdjęcia tym co mi w domu zostały (taki ogródek może być prezentem lub zastępować bukiet kwiatów) :)

  ReplyDelete
 4. Ale super, ten w dzbanku jest najfajniejszy :)

  ReplyDelete
 5. Pierwszy ogród w słoiku zrobiłam pewnie gdzieś ponad dwadzieścia pięć lat temu. Pamiętam, że użyłam słoika po kawie - chyba to była Nescafe :) taki strasznie wąski i mały - ciężko cokolwiek było włożyć, ale dałam radę :D Fajna zabawa - polecam!

  ReplyDelete
 6. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  ReplyDelete
 7. Ciekawe inspiracje nie tylko w słoiku zobaczysz na https://strefadonic.pl/2-donice-i-inspiracje

  ReplyDelete
 8. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

  ReplyDelete
 9. W sumie w momencie gdy nie mamy możliwości posiadania ładnego ogrodu to również i takie rozwiązanie może okazać się czymś niezwykle fajnym. Z całą pewnością ja mogę każdemu polecić nawiązanie współpracy z firmą https://ogrod-krakow.pl/ która w doskonały sposób wie jak sprawić, aby ogród był po prostu piękny.

  ReplyDelete
 10. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  ReplyDelete
 11. Jak najbardziej gdy chodzi o o gród to ja również chcę dodać, że właśnie bardzo ważną sprawą jest to aby wiedzieć także gdzie szukać dobrych budowli ogrodowych. Uważam, że bardzo fajną opcją jest to, że w sklepie https://ogrodolandia.pl/budowle-ogrodowe znajdziemy je bez problemów.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...