2019/05/28

ZIELONO MI - Kwiaty urządzą cały dom


Nie trzeba wiele, by dom lub kąt mieszkania zamienić w słoneczną altanę! Rośliny pnące albo o wysokich łodygach mogą dzielić przestrzeń i filtrować światło. Okazy kwitnące albo te o pięknie wybarwionych liściach podkreślą kolor ścian, mebli i dodatków. Zobacz, jak mogą udekorować każde wnętrze. PRZEDPOKÓJ
Nawet w ciemnym holu da się hodować zdrowe doniczkowe rośliny. Trzeba tylko im pomóc, doświetlając specjalnymi żarówkami z efektem światła dziennego. Można stworzyć zieloną ścianę z pnących lub zwieszających się roślin, ustawić je na kwietniku, podwiesić pod sufitem. Zwiększysz optycznie wrażenie gąszczu, umieszczając taflę lustra za kwietnikiem, malując ścianę na zielono, dodając zieloną wykładzinę albo zasłonę w liście lub kwiaty. 


BALKON
Najmniejszy balkon może stać się namiastką ogrodu. Wystarczy, że ustawisz na nim dużą liczbę doniczek ze świeżo rozkwitłymi kwiatami. Jeśli nie masz wiele czasu na ich pielęgnowanie, wybierz na balkon rośliny, które magazynują wodę i dobrze czują się w skalniakach. 
https://pixabay.com/pl/
Sprawdzą się też szybko rosnące papirusy i wysokie trawy - będą do nich pasować osłonki doniczek z bambusa lub drewna. Aby stworzyć wrażenie obfitości, ustaw doniczki w grupach, na różnych poziomach. 

Dla lubiących eksperymenty: w skrzynce z ziemią uniwersalną zasadźmy poziomki, a przez całe lato będziemy cieszyć się owocami! Szczególnie dekoracyjne są ich odmiany pnące. SALON
Jeśli pokój dzienny w waszym mieszkaniu jest duży, wysokie rośliny w donicach mogą służyć w nim jako symboliczne ścianki działowe, separując np. część jadalną od strefy wypoczynkowej. Umieść doniczki również w oknach (ustaw pojemniki na parapecie, podwieś u sufitu albo w połowie szyb), a zyskasz dodatkową osłonę przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. 

https://pixabay.com/pl/photos/okno-szyba-liście-zarośnięte-3719887/

To nie koniec zalet zielonej przysłony! Pięknie filtruje ona światło. Kwitnące rośliny potrafią współgrać z barwą dominującą we wnętrzu (np.storczyki, hiacynty, drobne różyczki) lub przeciwnie- dla stonowanych ścian i zasłon stają się kolorowym kontrastem. Pomysł na maj: zamiast tulipanów w wazonie, ustaw na stole majowe konwalie "posadzone" w naczyniu wyłożonym mchem. 

ŁAZIENKA
Pokochają ją szczególnie rośliny lubiące wilgoć i parę: fikusy, paprocie, trzykrotki. Jeśli twoja łazienka ma okno, przeszklone drzwi albo veluksy w suficie - to pomieszczenie możesz zamienić niemal w oranżerię. 
KUCHNIA
Warto znaleźć w niej miejsce na doniczki z ziołami. Są łatwe w uprawie: możesz wyhodować je sama, kupując nasiona lub przesadzić do większej skrzyni bazylię, koper, kolendrę, miętę, rozmaryn i tymianek, kupione w małych doniczkach. 


Dobrze rośnie w domowych warunkach również pietruszka, cebula dymka, a także drobne odmiany pomidorów lub papryki. 

Źródło tekstu: 

Magazyn Naj Nr 5/2012

***

I jak sami widzicie każde pomieszczenie w naszym domu możemy ukwiecić, zazielenić i nadać mu niepowtarzalnego wyglądu. A kwiaty, które będą kwitły bądź puszczały pnącza za każdym razem nadadzą nowego wyglądu naszym domowym wnętrzom. 


Tak więc eksperymentujcie, przesadzajcie i miejcie przy tym same przyjemności z dekorowania waszych domowych przestrzeni. Pozdrawiam

3 comments:

  1. Piękne, inspirujące zdjęcia - bardzo podoba mi się pomysł na roślinną łazienkę, ale muszą być warunki :)

    ReplyDelete
  2. Osobiście jestem zdania, iż sypialnia jest jak dla mnie najważniejszym pomieszczeniem. Tak jak większość osób bardzo lubię spędzać w tym miejscu czas, więc całe wyposażenie musi być również wysokiej jakości. Dlatego mnóstwo elementów do sypialni zamawiam w sklepie senpo gdyż mając zamiar odpoczywać to róbmy to na najwyższej jakości pościelach. W końcu w pokoju takim jak sypialnia przebywamy każdego dnia dużo godzin.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...