2017/05/30

TUTORIAL - Jak wykonać schodkową kartkę komunijną

Sezon na komunie w pełni. 
Zdarza się prawie każdemu, że ma świętującego chłopca czy dziewczynkę w rodzinie, kogoś, komu chciałby podarować coś od serca, coś, co będzie pamiątką i przypomnieniem, że kochamy, wspieramy, jesteśmy dumni....

Dlatego też przygotowałam kurs jak wykonać kartkę schodkową o tematyce komunijnej. Jest to jeden z najbardziej efektownych wzorów kartek, który po wyjęciu z opakowania swobodnie stoi  i może stanowić ozdobę półki czy kredensu, chociażby dlatego, że kompozycja jest przestrzenna.... 

Jak zwykle zaczynamy od tego, co jest nam do pracy potrzebne:

  • kartka z bloku akwarelowego w formacie A4 w kolorze białym,
  • biały papier wizytówkowy, wzorzysty lub papier scrapowy,
  • tekturowe elementy ozdobne związane z komunią-napisy, kielichy, winne grona,
  • wstążki i koronki (białe), biały sznureczek lniany,
  • perełki w płynie i perełki samoprzylepne,
  • drobne kwiatki papierowe lub z foamiranu, mogą być też wycięte z wykrojnika, oczywiście w białym kolorze,
  • gaza i pręciki,
  • klej, nożyczki, trymer, ołówek, linijka, kostki 3D.


Od czego zacząć?

Biały papier wizytówkowy zwężamy z boku o 3 cm a następnie zaznaczamy w poprzek dwie linie co 7,5 cm i kolejne dwie co 4,5 cm oraz jeszcze jedną-pośrodku pozostałego odcinka (ok. 2 cm od brzegu).
Następnie w poprzek nożyczkami rysujemy linie, wg których zaginamy kartkę raz do wewnątrz, raz na zewnątrz, na zmianę (harmonijka), poczynając od zagięcia na 7,5 cm do wewnątrz.


Powstaje harmonijka. Do harmonijki docinamy z papieru bazowego (tu użyłam ozdobny papier z motywem kwiatów), kawałki prostokątów o 0,5 cm mniejsze od każdego z "frontowych" prostokątów kartki.
Z kolei przycinamy posiadane koronki i wstążki w ten sposób, żeby pozostawić na wstążkach zapas około 5 cm-końcówki wstążek podwijamy następnie pod przycięte kartoniki przed ich przyklejeniem na frontową część pracy. Koronki ucinamy równo z długością naszych ozdobnych kartek.


Następnie przyklejamy wstążki, koronki i papiery a wcześniej przymierzamy nasze tekturkowo-kwiatowe kompozycje.


Uwaga: należy pamiętać, że każdy z trzech poziomów kartki stanowi część całości - dlatego też układając kompozycje wartą sprawdzić, jak wygląda kartka po podgięciu - na przykład elementy umieszczone na samym dole kartoników nie będą widoczne!Na koniec sklejamy i mocujemy tekturki, przyklejamy kwiatki, gazę i sznureczek za pomocą kleju lub kostek 3D-warto aby kompozycja nie była "płaska", a przy tym pozwalała schować się w pudełku.


Możemy ozdobić pracę wg życzenia - ja użyłam do tego perełek w płynie. Równie dobrze sprawdzają się perełki sampoprzylepne.

Pozostaje nam jeszcze dokleić od spodu kartki małą kartkę papieru, na której można będzie wpisać życzenia:
I w ten sposób powstała nasza "schodkowa" kartka.
Oto widok na wprost 


i z góry.
Mam nadzieję, że praca poszła Wam szybko, łatwo i przyjemnie - i sprawiła Wam przynajmniej tyle samo radości, co mi!


Pozdrawiam
1 comment:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...