2019/04/20

AKADEMIA SZYCIA - Urocza kurka z resztek tkanin

Witajcie.

 Moi kochani na samym początku chciałabym podsumować naszą poprzednią lekcję. Z całego serca dziękuję Madzi z bloga Ręczna dłubanina za wzięcie udziału w naszym pierwszym projekcie. 
Madziu jako jedyna wzięłaś udział w lekcji, dlatego postanowiłam nagrodzić twój trud i serce włożone w wykonanie przybornika. Jest rewelacyjny i starannie wykonany.
W związku z powyższym proszę o kontakt.

Z uwagi na małe zainteresowanie nauką podstaw szycia forma naszej Akademii Szycia troszkę się zmieni. Nie będzie już zadań do wykonania, ale w dalszym ciągu możecie wstawiać (w komentarzach pod wpisem - bo żaby też już nie będzie) swoje prace zainspirowane moimi projektami.
W dalszym ciągu co miesiąc będę przygotowywała dla Was tutoriale z różnymi propozycjami do wykonania oraz trikami krawieckimi, które ułatwiają pracę. Postaram się też przygotowywać projekty według waszych pomysłów, więc jeśli ktoś będzie potrzebował instrukcji wykonania projektu jaki narodził się w jego marzeniach piszcie śmiało w komentarzach. Postaram się sprostać Waszym prośbom jeśli takie będą.

Po wszystkich informacjach i podziękowaniach nadszedł czas na kolejną propozycje AKADEMII SZYCIA.
Robiąc porządki w moich resztkach krawiecki, przyszedł mi do głowy pomysł wykonania zabawki z kolorowych tkanin. Z uwagi na zbliżające się święta mój wybór padł na kurkę, która będzie dekoracją na komodzie obok stroika od moich słuchaczy.


Potrzebujemy:


 • resztki tkanin,
 • szablony kurki,
 • drucik kreatywny,
 • kawałek filcu na dzióbek,
 • kulka silikonowa lub wata do wypełnienia,
 • kreda krawiecka,
 • koraliki na oczy,
 • igła, szpilki,
 • nici,
 • nożyczki,
 • maszyna do szycia (niekoniecznie, można ją uszyć ręcznie wykorzystując podstawowe ściegi, które pokazałam na poprzedniej lekcji)

Zanim zabierzemy się za krojenie musimy najpierw przygotować sobie formę.
Według przygotowanego szablonu (można go wydrukować i powiększyć lub pozostawić taki jak jest) wycinamy wszystkie elementy kurki:
 tułów kurki - 2 razy,  brzuszek - 1 raz, grzebień - 2 razy, wole pod dzióbek - 2 razy, dzióbek - 2 razy (ja wykonałam z kawałeczka filcu),  ogonek - 6 razy, kieszonka - 2 razy.

Odrysowujemy szablony na kolorowych materiałach. Mogą to być resztki znalezione gdzieś w szafie, albo na strychu (na pewno każda z nas ma takie skrawki w domu). Z uwagi na to, iż elementy są małe nie opłaca się kupować nowych tkanin.  Wycinamy wszystkie elementy.
Rozpoczynamy od wykonania dekoracyjnej kieszonki. Zaprasowujemy górny brzeg na ok 1 cm, następnie przypinamy kieszonkę do tułowia ( staramy się ułożyć ją tak, żeby była na środku), przypinamy szpilkami i zygzakiem naszywamy na tułów. To samo wykonujemy z drugim elemencie.
Zszywamy: piórka ogonka szwem 0,5 cm,  grzebień oraz wole pod dzióbek takim samym szwem.

Wszystkie elementy nacinamy do szwa, uważając, żeby nie przeciąć nitki i wywracamy na prawą stronę. Najtrudniej jest przewinąć piórka, ale od czego są patyczki do szaszłyków. Uwaga, robimy to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić nic. Ja, żeby piórka ładnie się wyginały, po wywróceniu włożyłam w nie drucik kreatywny. 
Gdy już mamy gotowe elementy, czas zszyć kurkę w jedną całość.  Do jednej strony tułowia dokładam brzuszek (zaczynając od miejsca gdzie znajdzie się ogonek), przypinamy szpilkami i doszywamy. Brzuszek sięga pod samą szyjkę kurki. 

Teraz dokładamy drugą część tułowia, przypinamy i zszywam rozpoczynając od grzbietu,  przez główkę szyję ( nie martwcie się pod szyjką, w miejscu złączenia tułowia z brzuszkiem, szew sam się układa), aż do miejsca wszycia ogonka, pozostawiając pod brzuszkiem otwór ok 3 cm na wywinięcie. 

Zanim zszyjemy do końca grzbiet musimy włożyć dość  ścisło ściągnięte wszystkie 6 piórek (całe piórka są schowane do środka kurki a na wierzchu widać tylko końcówki). Ja proponuję dobrze je sfastrygować, żeby lepiej się trzymały podczas zszywania na maszynie. Wtedy na pewno się nie przesuną ani nie uciekną.  Grzbiet przeszywamy kilkakrotnie, żeby się trzymało. 

Przez powstały otwór przewijamy kurkę na prawą stronę, wypychamy kulką silikonową lub watą i ręcznie ściegiem okrętkowym zaszywamy dół kurki.  Następnie  dokładamy na czubek głowy wcześniej wywrócony i wypełniony kulka grzebień, przypinamy szpilką i doszywamy ściegiem okrętkowym.  
Podobnie wykonałam wole. Doszywając je do szyjki  lekko składam na pół i dokładam tak, żeby trochę przylegały. Wtedy kurka wygląda bardziej realistycznie. Kilkoma ściegami doszywam wole ręcznie do kurki.

 Dzióbek wycięty z filcu ładniej nam się ułoży. Gdyby ktoś miał gruby filc nie trzeba byłoby nawet go wypychać, Ja niestety posiadam tylko cienki więc po zszyciu dzióbka z jednej strony w sam czubek musiałam włożyć odrobinę kulki silikonowej. 

 Następnie doszyłam ręcznie dzióbek między wolami a grzebieniem. Takim to sposobem doszliśmy do końca naszej pracy, a ozdobna kurka wygląda tak. 
Jeśli ktoś ma ochotę może sobie jeszcze ja udekorować wstążeczką lub ozdobną tasiemką. ja lubię prostotę więc pozostawiłam ją taką 

Mam nadzieję, że  spodoba się wam mój pomysł na dekorację wielkanocną i skorzystacie z tego kursiku, jeśli nie w tym roku to na następne święta jak znalazł. Jeśli pojawią się pytania służę pomocą.

Z okazji Świąt Wielkanocy życzę wszystkich pełnych radości, spokoju dni spędzonych w gronie najbliższych.

Pozdrawiam serdecznie.

|| FACEBOOK ||  INSTAGRAM ||  PINTEREST ||

5 comments:

 1. Ale przytulaśna! Wesołych świąt życzę :)

  ReplyDelete
 2. Kurka jest śliczna. Jak czas przestanie tak gnać to może uda mi się ją uszyć.Cieszę się że mój przyborniczek się podobał.Pozdrawiam serdecznie Magda

  ReplyDelete
 3. Moje kochane z całego serca dziękuję za miłe słowa. Mam nadzieję, że komuś udało się znaleźć czas, żeby uszyć taką dekorację. :)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...