2019/06/22

HAFT - haft kaszubski

Witajcie.

Zapraszamy dziś na lekcję haftu kaszubskiego.Ale zanim przejdziemy do kolejnej lekcji haftu, chciałam serdecznie podziękować Wszystkim, którzy przygotowali kartki z haftem krzyżykowym do poprzedniej lekcji TUTAJ
Sponsor zabawy uznał, że najładniejszą kartkę przygotowała Elunia.Dla Ciebie od naszego Sponsora, Sklepu  Igiełka - MB mamy bon na zakupy o wartości 30 złSerdecznie  gratulujemy i prosimy o kontakt w sprawie odbioru nagrody na
diy.zts@gmail.com

***

Haft kaszubski kojarzy mi się z dzieciństwem. Moja mama tworzyła (projektowała i haftowała) przepiękne serwetki, obrusy, pościel i obdarowywała nimi grono swoich koleżanek i rodzinę, a ja haftowałam już jako kilkuletnia dziewczynka. Jako mieszkanka Gdańska, widzę, jak ten haft jest lubiany i rozpoznawany, również przez obcokrajowców.
To prosty rodzaj haftu, łatwo się go nauczyć, a efekt jest naprawdę ciekawy.

Jest to haft regionalny, posiadający kilka szkół, ale ja najbardziej lubię szkołę żukowską. Głównymi elementami są charakterystyczne kwiaty, jak tulipany, dzwonki, koniczynki, niezapominajki, chabry, a paleta kolorystyczna stosowana w hafcie to siedem głównych barw, czyli żółty, zielony, czerwony, czarny i trzy odcienie niebieskiego. Wzornictwo odnosi się do kaszubskiej przyrody i regionu: kolor żółty to słońce i kaszubskie zboża, zielony - łąki i lasy, czerwony oznacza krew, którą każdy Kaszub jest gotowy oddać za swoją ojczyznę, a czarny to odniesienie do koloru ziemi, niebieski oznacza niebo, chabrowy nawiązuje do barwy jezior, a granat - głębi morza.

Do wykonania haftu potrzebujemy:
- tkaninę, najlepiej białą bawełnę lub len,
- mulinę,
- igłę,
- nożyczki,
- wzór,
- kalkę ołówkową,
- ołówek lub długopis,
- ewentualnie klipsy biurowe.


Wzór do haftu zaczerpnęłam z tej strony, udostępniono tam wiele wzorów, mniejszych i większych.Pracę zaczynamy od przycięcia tkaniny, w zależności od tego, jak chcemy wykorzystać haft.
Są różne sposoby na przeniesienie wzoru na tkaninę, np. przy użyciu flamastra lub nakłuwanej kalki technicznej. Ja preferuję zakup kalki ołówkowej (jest dostępna w sklepach papierniczych i dla plastyków w blokach oraz na sztuki, 1 arkusz kosztuje 0,80-1 zł, a wystarcza na kilka razy). Aby przenieść wzór, należy rozłożyć tkaninę na prostej powierzchni, następnie położyć arkusz kalki stroną piszącą do tkaniny, a na to arkusz ze wzorem. Aby utrzymać wszystkie elementy nieruchomo, możemy pomóc sobie używając klipsów biurowych.
Przemieszczając ołówek po konturach wzoru, przenosimy go na tkaninę. Nie martwcie się, kalka jest spieralna, ale należy uważać, żeby zbytnio nie uciskać tkaniny, aby niepotrzebnie nie ubrudzić jej kalką.


Muszę tu nadmienić, że haft kaszubski charakteryzuje się niezwykłą czystością haftu, strona lewa wygląda niemal identycznie jak strona prawa. W tym hafcie nie ma odstających nitek czy supełków, wszystkie rozpoczęcia i zakończenia ukryte są pod wzorem.

Haft zaczynamy od gałązek. Wbijamy igłę w najbliżej położony listek lub kwiatek w sposób pokazany na zdjęciu i stosując ścieg sznureczkowy kierujemy się wzdłuż linii. Dla przypomnienia, wszystkie ściegi proste Bogumiła pokazała tutaj.


Jeśli w pobliżu nie ma żadnego kwiatka, igłę z nitką wkłuwamy ściegiem fastrygowym w gałązkę, w ten sposób chowamy nitkę, a następnie haftujemy jak powyżej. Sposób schowania nitki przedstawiają zdjęcia.Gdy na swej drodze napotkamy listek, haftujemy go ściegiem atłaskowym, najpierw jedną, a potem drugą połowę liścia.


Kiedy zakańczamy, musimy schować nitkę pod haftem na lewej stronie lub pozostawić ją w tkaninie w miejscu, które zostanie przykryte.


Tak postępujemy ze wszystkimi gałązkami i wąsami. Pozostałe listki, wisienki i kwiatki haftujemy także ściegiem atłaskowym.

Pozostał nam ostatni element do wyhaftowania. Małe, żółte kuleczki w dużych liściach to supełki (ścieg supełkowy). Wykonujemy je wbijając igłę od spodu w materiał, nawijamy kilkakrotnie nitkę i ponownie wbijamy igłę w materiał w niedużej odległości. Nie może to być to samo miejsce, gdyż supełek się nie uda.


 Tkaninę z gotowym haftem należy delikatnie wyprać i wyprasować.
Ja mój haft wykorzystałam jako ekologiczny woreczek na pieczywo.
Hafty można zastosować wykonując zupełnie nowe przedmioty, jak również ozdabiając już istniejące, jak lniana torba czy bawełniana koszulka.


Nie wyszło mi idealnie, ale na swoje usprawiedliwienie zdradzę, że haftów kaszubskich nie wykonywałam od prawie 30 lat :-).


Do 21 lipca (dokładnie do 20 lipca do północy) czekam na Wasze inspiracje z wykorzystaniem haftu kaszubskiego. Wśród wszystkich zgłoszonych prac zostanie wybrana jedna, która otrzyma w nagrodę banerek oraz zestaw hafciarski (pod warunkiem, że w zabawie weźmie udział co najmniej 5 osób).
Prace muszą być nowe, ale każdy Uczestnik może zgłosić więcej niż jedną.

Już teraz zapraszam Was na kolejną lekcję haftu, tym razem krzyżykowego, która odbędzie się 22 lipca, a poprowadzi ją Anna.

Pozdrawiam.
|| FACEBOOK ||  INSTAGRAM ||  PINTEREST ||
***


8 comments:

 1. Przepiękny jest ten haft! Od zawsze mi się podobał. Pamiętam jako dziecko jak moja Babcia wyszywała i haftowała gorsety krakowskie i zdobiła je własnie podobnymi wzorami - ale to były przeróżne rodzaje haftu. Dziękuje za przybliżenie tej techniki!

  ReplyDelete
 2. Piękny woreczek. Chciałabym coś przygotować na nowe wyzwanie, pomysł mam.
  :)

  ReplyDelete
 3. Jestem :) Mam nadzieję, że lada chwila pojawią się kolejne prace, bo strasznie jestem ciekawa, co stworzą pozostali Uczestnicy. Jednak haft płaski jest dość specyficzny i nie każdy ma z nim do czynienia.

  ReplyDelete
 4. Zrobiłam swoją pracę i opublikowałam na blogu moim... ale tutaj nie umiem - jestem na wakacjach i nie mam komputera a w komórce słabo sobie z tym radzę niestety. Mój blog robotkuje-i-bloguje.com.pl/haft kaszubski

  ReplyDelete
  Replies
  1. Violu dziękuje za zgłoszenie, cudny hafcik zrobiłaś. Dodałam już Twoją prace. Pozdrawiam

   Delete
 5. robotkuje-i-bloguje.blogspot.com/2019/07/haft-kaszubski.html

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...