2019/07/20

AKADEMIA SZYCIA - Plecak na wakacyjne wycieczki

Witajcie moi Kochani.

Lato  w pełni i rozpoczął się czas wakacyjnych wyjazdów oraz wycieczek. Dziś postanowiłam zaproponować  Wam wykonanie fajnego i uważam, że wcale nie tak trudnego plecaka, który może nosić zarówno małe dziecko jak i nastolatka. Ja wykonałam go  w wersji dziewczęcej. Wystarczy jednak zamiast falbanek wykończyć klapki zwykłą lamówką oraz dodać elementy dekoracyjne w stylu męskim i będzie idealny również dla chłopca. 
Potrzebujemy:
 • tkanina gładka dość gruba ( jeans lub gruby len),
 • tkanina wzorzysta,
 • podszewka,
 • flizelina do usztywnienia,
 • wstążka o szerokości 2,5 cm
 • lamówka po skosie w kolorze wstążki,
 • sznurek do ściągnięcia góry plecaka,
 •  napy lub zatrzaski - 3 szt,
 • ozdobne guziki,
 • papier na formę, linijka, centymetr, ołówek,
 • igła, nici, nożyczki, szpilki,
 • maszyna do szycia (znacznie przyspiesza, ale można wykorzystać ściegi ręczne),
 • żelazko

Wykonanie naszego projektu jak zawsze rozpoczniemy od przygotowania formy na plecak. Wymiary podałam na zdjęciu (dodatki na szwy i podłożenia są już uwzględnione). 

Wg przygotowanych foremek kroimy:
 • z tkaniny gładkiej: przód/tył - 2 razy, denko - 1 raz, pasek na szelki o wymiarach    6 cm x 45 cm - 2 razy, paseczek na wieszak prostokąt o wymiarach 6 cm x 18 cm - 1 raz,
 • z tkaniny wzorzystej: klapka mała - 2 razy, klapka duża - 1 raz, kieszeń - 1 raz,
 • z podszewki: klapka mała - 2 razy, klapka duża - 1 raz,  kieszonka - 1 raz, przód/tył - 2 razy, denko - 1 raz,
 • z flizeliny: klapka mała - 2 razy, klapka duża - 1 raz,  denko - 2 razy    (podkleiłam podwójnie, żeby było sztywniejsze)

 Podklejamy flizeliną wszystkie klapki oraz denko plecaka. Do prawej strony klapek po półkolu przypinamy wstążkę ułożoną w maleńkie zakładki i doszywamy dość wąskim szwem ok 0,5 cm. Następnie spinamy je z podszewką, prawą stroną do prawej i zszywamy szwem     1 cm. Wywracamy na prawą stronę i stębnujemy blisko falbanek. Dla ułatwienia proponuję sprasować szew, ale uważajmy, żeby nie zaprasować fałdek na wstążce.

Teraz czas na wykonanie kieszonki. Składamy tkaninę z podszewką lewymi stronami do środka i przeszywamy górną krawędź bardzo wąskim szwem, który wykończymy lamówką.  Jak ją wykonać pokazałam TU. Przeprasowaną kieszonkę układamy na przodzie plecaka, przypinamy szpilkami i naszywamy na bokach oraz u dołu. Następnie na środku rysujemy linię prostopadłą do dolnej krawędzi i wykonujemy stębnówkę wzdłuż tej linii (ja zrobiłam podwójną stębnówkę w odległości 1mm w każdą stronę od tej linii).

W odległości 0,5 cm od górnej krawędzi kieszeni rysujemy linię. Układamy klapki równiutko do niej, przypinamy szpilkami i doszywamy szwem ok 0,5-0,7 cm, żeby później się schował. Pamiętamy, że przeszywamy tylko po klapce, nie wjeżdżając na falbankę. Przewijamy klapki do dołu (proponuję przeprasować je dla wygody) i stębnujemy je na 1 cm, pilnując żeby schować szew w środku.  Nadszedł w końcu czas na rozplanowanie i nabicie nap lub doszycie zatrzasków. Nie martwcie się jeśli na wierzchu widać tył napy lub nitki od przyszywania zatrzasków. Przykryjemy je ozdobnymi guzikami i będzie ładnie.

Zszywamy boki plecaka i rozprasowujemy je.  Zszywamy szelki, ale zanim to zrobimy zaprasowujemy na pół, a następnie krawędzie zaprasowujemy do środka i stębnujemy po obu stronach. To samo robimy z wieszakiem do góry plecaka. W dole tyłu od środka odmierzamy po 7,5 cm do boków, układamy szelkę lekko po skosie, kierując ją do środka, przypinamy     i doszywamy. Następnie przypinamy denko i doszywamy szwem 1 cm. Na zdjęciu pokazałam jak wygląda ułożenie szlufek na prawej stronie.

Przechodzimy teraz na przód w celu wykonania tunelu pod sznurek. Górną krawędź podwijamy na 4 cm, zaprasowujemy i stębnujemy na ok 3 mm od brzegu. Na środku w niewielkiej odległości od siebie nabijamy oczka, ale tylko w wierzchniej  części, uważamy, żeby nie złapać podłożenia. Gdy już mamy gotowe oczka, wykonujemy drugą stębnówkę  w odległości 1,5 cm od brzegowej, i nawlekamy sznurek ale nie ściągamy tylko związujemy brzegi, żeby nie fruwały.

Zszywamy podszewkę tak samo jak wierzch ( najpierw boki, zostawiając ok 7-8 cm niezszyte, żeby przewinąć plecak na prawą stronę, następnie doszywamy denko). Plecak wkładamy w podszewkę (prawa strona do prawej), spinamy krawędź podłożenia z górnym brzegiem podszewki i zszywamy. Wywracamy plecak na prawą stronę, a następnie zaszywamy pozostawiony wcześniej otwór w poszewce. 

Czas wykończyć górę. Na górnej krawędzi plecaka oznaczamy środek tyłu i przypinamy wieszaczek tak, żeby paseczki dochodziły do siebie, obok niego po obu stronach układamy szelki (pamiętamy, aby końce były skierowane do góry). Przyszywamy. Następnie na tyle przypinamy klapkę. Staramy się tak ją ułożyć, żeby szew trafił na 2 stębnówkę od górnej krawędzi, przypinamy szpilkami i przeszywamy. Zakładamy klapkę na szew, przeprasowujemy i stębnujemy dwukrotnie. Jedna stębnówka ok 3 mm od szwu zaś druga wzdłuż górnej krawędzi plecaka. Staramy się utrafić tak, żeby nałożyły się na siebie. Proponuję stębnować po zakładzie plecaka, wtedy na pewno uda się ładnie nałożyć jedną na drugą.  Mocujemy też na bokach klapki, żeby sznurek znajdujący się w tunelu pod klapką nie przesuwał się podczas ściągania. 

Na górnej klapce i plecaku montujemy napy lub doszywamy zatrzaski. Jeśli na klapkach widać tył napy lub nitki od doszywania, naszywamy lub naklejamy ozdobne guziczki. 

Takim sposobem dotarliśmy do końca mojego kolejnego projektu, który wygląda tak. 


Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z niniejszym tutorialem znajdą się osoby, które spróbują samodzielnie wykonać podobny plecak w ulubionych kolorach dziecka. Można również troszkę powiększyć formę i wykonać plecak dla siebie. Zapewniam, że będzie idealny na wodę i przekąskę na wycieczkę za miasto. 
Czekam na Wasze pomysły i inspiracje na jego podstawie. Jeśli pojawią się pytania chętnie służę radą i pomocą. 
Pozdrawiam serdecznie, życząc Wam mile spędzonego czasu podczas wyjazdów wakacyjnych. 
***


6 comments:

 1. Ciekawie wyglada :):):) gratuluje pomysłu !

  ReplyDelete
 2. Fajne te falbanki. Mniejsze dziewczynki będą zachwycone:)
  Może się pokuszę i sprubuje dla siebie uszyć. Jednak mam pytanie, czy te wymiary są z dodatkiem na szwy, czy trzeba dodać ?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jeśli chodzi o ten plecaczek to szwy już są wliczone w wymienione w tutorialu wymiary. Z niecierpliwością czekam na Twoja inspirację plecaczka kochana. :)

   Delete
 3. Bardzo ładny plecak, w sam raz na wakacyjne wyprawy.

  ReplyDelete
 4. Dziękuję za miłe słowa. Wierzę, że małej właścicielce też się spodoba, a dodam, że jest bardzo wybredna. :)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...