2019/07/28

ZIELONO MI - Kwiaty do najpiękniejszych letnich kompozycji

„Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby szczęśliwy” – stwierdził Oscar Wilde, słynny irlandzki pisarz, ceniący piękno kwiatów, którymi wypełniał swoje otoczenie. Ozdabianie wnętrz kwiatami jest naturalną potrzebą ludzi od najdawniejszych czasów. Stanowią ozdobę mieszkań, przestrzeni publicznych, zanosimy je przed ołtarze i dekorujemy nimi nagrobki. Dekoracje złożone z kwiatów sprawiają, że każda przestrzeń staje się wyjątkowa i atrakcyjna.
O tej porze roku nie brakuje kwiatów w ogrodach, na łąkach czy w lasach. Nie żałujmy ich do tworzenia najrozmaitszych bukietów. 

Kompozycje kwiatowe do domu

Rozmieszczenie w mieszkaniu ciętych kwiatów jest sposobem na uatrakcyjnienie wnętrza i zapewnienie wyjątkowego klimatu. Kwiaty do domu wymagają odpowiedniej pielęgnacji – codziennego zmieniania wody w naczyniach, które należy ustawiać w miejscach częściowo zacienionych.

Jak eksponować?

Kwiaty cięte, przeznaczone do domu, na stół w salonie lub jadalni, będą wyglądały szczególnie dekoracyjnie w pięknym wazonie. 


> W naczyniach o szerokich szyjkach dobrze prezentują się rośliny o sztywnych łodygach i dużych kwiatach, np. róże, słoneczniki, chryzantemy, mieczyki, lilie, itp. 

> W naczyniach o smukłych szyjkach atrakcyjnie będą wyglądać nawet pojedyncze rośliny.

Umieszczenie roślin w szkle o przezroczystych ściankach pozwoli na ekspozycję mocnych łodyg, które dopełnią prezentacji. Do tego typu dekoracji nadaje się np. kalia (cantedeski).

Umieszczenie kwiatków w szkle kieliszków, np. kwiatów piwonii, podkreśli romantyczny charakter pokoju.

> Kwiaty na stół, umieszczone w szklanych kulach, nadadzą wnętrzu intrygującego i egzotycznego charakteru.  W tej roli sprawdzą się kwiaty dalii, wraz z liśćmi anturium. Jeśli masz własny ogródek, wykorzystaj do bukietu zioła, a nawet warzywa, np. lawendę lub koper! Wzbogacą koloryt kompozycji i sprawią, że będzie wydawać się bardziej okazała. 


https://www.facebook.com/studio.ladne.kwiatki


Artystyczna kompozycja kwiatowa

Osoby, uprawiające kwiaty we własnym ogrodzie często wyróżniają się florystycznymi talentami, które przejawiają się w oryginalnym układaniu żywych kwiatów.

Kompozycja kwiatowa w koszach może składać się zarówno z roślin doniczkowych, jak i ciętych, ułożonych według indywidualnego pomysłu. Dekoracje w koszach, złożone z ciętych kwiatów, wymagają zastosowania folii oraz wilgotnego mchu, w którym artystyczna kompozycja kwiatowa przez długi czas będzie cieszyć oczy obdarowanej osoby. Piękną ozdobę zapewnią róże, goździki, słoneczniki i gerbery. Pachnący i kolorowy kosz może zawierać kwiaty jednego rodzaju lub ich mozaikę.Bukiety z różnych kwiatów

OSTRÓŻKI

To jedne z okazalszych roślin rabatowych. Kwiaty są przeważnie niebieskie, ale bywają także różowe, białe i fioletowe.
Roślina lubi ziemię umiarkowanie żyzną. Nadmiar składników pokarmowych powoduje, że wypuszcza zbyt długie pędy. Należy je ścinać, gdy mają już rozwinięte dolne kwiaty.
Bukiety z tymi kwiatami prezentują się bardzo oryginalnie! 
Zobaczcie jakie piękne kompozycje przygotowała Anna Fudali z pracowni Ładne Kwiatki w Krakowie
RÓŻE

Na ich temat chyba nie wiele trzeba mówić. Wszyscy je kochamy. 
I pomimo kolców, które mają, są zawsze urokliwe, eleganckie i dostojne. 

CHABER BIAŁAWY

Nie brakuje ich porą letnią, na polach i łąkach. Dodaje delikatności i takiej trochę dzikości do naszych kompozycji. Odbija się kolorystyką na tle jasnych kwiatów, którym dodaje charakteru i niezwykłego wyglądu. 
KWIATY POLNE 

Z takich kwiatów każda kompozycja jest niezwykle urokliwa. Kwiaty polne, łąkowe, leśne, które możecie zerwać podczas spaceru, będą przepiękną dekoracją Waszego stołu czy głowy ;) - można wyplatać z nich różne wianki, wieńce czy tworzyć bukiety.

A teraz Wy pokażcie nam jakie letnie kompozycje stworzyliście z Waszych kwiatów. Pochwalcie się swoimi bukietami wrzucając je do naszej żaby ;) Zainspirujcie innych do tworzenia i cieszmy się wspólnie pięknem naszych wnętrz. Żaba otwarta do końca września!!! ZAPRASZAM

Źródła tekstu: 
- Encyklopedia ogrodnictwa, Warszawa 1993.
- J. Szendel, Artystyczne układanie roślin, Warszawa 1986.
Ogródek, Lipiec 2017.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony 

Pozdrawiam serdecznie 
Magdalena 

***1 comment:

  1. No no no, przepiekne prace !!! A kwiaty to niezwykle wdzięczny temat :)

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...