2019/08/01

Kartka dla Powstańca

Witajcie moi kochani. 
Ja dziś przychodzę z troszkę nietypowym wpisem, ale jakże ważnym dla większości Polaków.

Właśnie wybiła godzina "W" (17.00), chwila w której Warszawiacy i mieszkańcy innych miast Polski zatrzymali się, aby chwilą zadumy uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. Właśnie 1 sierpnia o tej porze 75 lat temu, miasto rozpoczęło bohaterską walkę o wolność.  My również chcąc  uczcić ich pamięć przygotowaliśmy kartkę z tej okazji. We współpracy z Fundacją Sensoria, która jest organizatorem kampanii BohaterON powstał niniejszy tutorial. Kartkę może przygotować praktycznie każdy, gdyż jest bardzo prosta, a materiały do jej wykonania każdy znajdzie w swoim domu.

 Potrzebujemy:
  • baza kartkowa (jeśli nie mamy gotowej możemy sami ją wykonać z bloku technicznego o gr 250 lub 300),
  • kartka biała o formacie A4,
  • kartka czerwona o formacie A4,
  • zdjęcie z Powstania znalezione w internecie oraz różne symbole powstańcze (ja wybrałam znak Polski Walczącej, Małego Powstańca, oraz napis) wydrukowane na kartce technicznej,
  • chusteczki higieniczne białe,
  • cienki drucik,
  • klej na gorąco i klej magiczny (Magic),
  • linijka, ołówek, nożyczki,
  • kawa rozpuszczalna do postarzenia kartki

Zanim zabierzemy się do wykonania kartki, przygotujemy sobie małe kwiatuszki (białe goździki), którymi udekorujemy kartkę.  W zależności od grubości drucika jaki mamy bierzemy sobie jeden lub dwa, składamy tworząc u góry pętelkę, a końce zwijamy ze sobą, żeby łatwiej było później przewlekać przez kwiatki. Potrzebujemy również wyciąć z serwetki kółeczka o średnicy 3 - 3,5 cm i strzępimy je na brzegach (jeśli ktoś ma nożyczki z ząbkami może od razu nimi wycinać). Na jeden kwiatek potrzebujemy 5 kółeczek. 

Nabijamy 1 kółeczko na drucik. Na pętelkę nakładamy sporo kleju magicznego i dociskamy kółeczko wokół tej pętelki tworząc kwiatek (pilnujemy, żeby się pomarszczyło u góry)  Przytrzymujemy, aż się sklei. W taki sam sposób doklejamy wszystkie 5 kółeczek, formując kwiatek.

Kwiatek mamy już gotowy. W taki sposób przygotowujemy więcej. Wszystko zależy od Waszej inwencji,
ja wykorzystałam 5 kwiatuszków.

 Przechodzimy teraz do wykonania karteczki. Gdy mamy już gotową bazę (w moim przypadku to 14.5 cm x 14,5 cm) Przygotowujemy sobie karteczkę czerwoną, która będzie mniejsza od 0,5 cm (kwadrat o bokach 14 cm x 14,5 cm) i naklejamy na bazę.

Tak samo postępujemy z białym kwadratem (tym razem 13,5 cm x 13,5 cm).  Gdy już przygotujemy sobie podkład, zabieramy się za wykonanie biało czerwonego bazy. Na kwadracie o wymiarach 13 cm x 13 cm rysujemy przekątną, która dzieli go na 2 trójkąty. Odrysowujemy sobie je, jeden na czerwonym drugi na białym papierze i naklejamy na kwadrat z przekątną, tak jak na zdjęciu.  Tak przygotowaną flagę naklejamy na przygotowaną bazę. Proponuję podkleić pod nią tekturę (troszkę mniejszą) lub kosteczki dystansowe, żeby podnieść ją troszkę do góry.Możemy teraz przykleić obrazek, który wcześniej  postarzyłam (mocząc go w kawie rozpuszczalnej, wysuszyłam i przeprasowałam przez czystą kartkę). Nie wycinamy, dla uzyskania ciekawszego efektu proponuję wydrzeć interesujący nas fragment.  Brzegi można wytuszować, jeśli jest taka możliwość, ale niekoniecznie. 

W zależności od wybranego obrazka projektujemy karteczkę (układamy symbole powstańcze, napis i kwiatki). Jeśli  podoba nam się efekt przyklejamy, również podklejając kawałki kartonu lub kostek dystansowych, dla stworzeniu efektu 3D.  Do kwiatków proponuję użyć kleju na gorąco, będą się lepiej trzymały.

Nasza karteczka już gotowa.

W imieniu swoim, całego naszego DT oraz Fundacji Sensoria zapraszam Was kochani do przygotowania podobnej karteczki i wzięcia udziału w akcji Kartka dla Powstańca. 
Po szczegóły zapraszamy TU

A jeśli uda Wam się zrobić takie kartki bądź w tej tematyce to zapraszam do dzielenia się i wspólnego inspirowania. Wrzucajcie je do żabki poniżej! 

Z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam cieplutko. 
Bogusia


3 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...