2020/07/17

ABC KUCHNI: Kipi kasza...

Witajcie w kolejnym odcinku cyklu ABC KUCHNI.

Cieszę się, że poprzedni post Wam się podobał.
Dziś chciałabym Was zaprosić do świata kasz.



Mam wrażenie, że wciąż są one u nas mało popularne, a szkoda, bo dają dużo możliwości.

Kasza jaglana – kasza z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego. Słowo pochodzi od prasłowiańskiego wyrazu *jagъla (częściej w liczbie mnogiej *jagъly), który oznacza „proso”. Kasza jaglana nie nadaje się do zbyt długiego przechowywania – ze względu na wysoką zawartość tłuszczów, które łatwo jełczeją, nadając jej gorzki smak. Ponadto łatwo chłonie wilgoć oraz obce zapachy.  Jest dobrym źródłem energii. Według danych USDA z 2015 roku, 100 gramów (surowej) kaszy jaglanej dostarcza 378 kcal, 11,0 gramów białka, 4,2 grama tłuszczów, 72,9 grama całkowitej sumy węglowodanów – a w niej 8,5 grama błonnika. Nie zawiera glutenu. Jest zalecana w diecie bezglutenowej. Jest zabroniona w dietach beztłuszczowej (niskotłuszczowej z ograniczeniem błonnika) i wątrobowej (łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczu).*

Tą lubię najbardziej, więc będzie najwięcej przepisów.

Zapiekanka z warzywami i kurczakiem.

Idealna także w wersji wege.




Składniki:

- 2 małe cukinie
- 1 mała cebula
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- pomidor lub 6-8 pomidorków koktajlowych
- 1 pierś z kurczaka (opcjonalnie)
- puszka kukurydz
- 1 papryka
- 20 dkg żółtego sera dobrze topiącego się
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki oleju z pestek winogron
- papryka słodka, pieprz ziołowy, sól do smaku


Przygotowanie:
Pierś z kurczaka kroimy w kostkę, posypujemy solą, pieprzem i papryką. Zostawiamy na kilka minut. Kaszę jaglaną płuczemy obficie zimną wodą a następnie przelewamy wrzątkiem. W garnku gotujemy 2 szklanki wody. Do wrzącej wody wrzucamy kaszę i gotujemy ok 15 min. 
W tym czasie kroimy warzywa w kostkę. Kaszę po ugotowaniu przelewamy chłodną wodą i odcedzamy.


W woku rozgrzewamy masło i wrzucamy cebulę, na patelni rozgrzewamy olej i przesmażamy mięso.


Do woka dodajemy kolejno paprykę - smażymy kilka minut, cukinię - czekamy aż delikatnie zmięknie, kukurydzę, kaszę jaglaną, pomidory - chwilę przesmażamy. Tu kończymy wersję wege ;) Ja dodaję jeszcze pierś.


Całość przekładamy do naczyń żaroodpornych, pokrywamy serem (u mnie tym razem nie był to dobry ser, zapomniałam kupić inny... najlepsza była żółta a'la mozzarella ;))


Zapiekamy 20 min w piekarniku nagrzanym do 200°C. Zjadamy ze smakiem!
Uwierzcie mi, smak jest nieziemski!

***
Truskawkowy sernik z kaszy jaglanej:
(oryginalny przepis tutaj)


Składniki:

- 250g kaszy jaglanej

- 2 szklanki mleka
- 250g półtłustego twarogu
- 200g jogurtu greckiego

- 400g świeżych truskawek

- stewia lub ksylitol do smaku - 30g żelatyny
- wiórki kokosowe lub płatki migdałowe do posypania

Przygotowanie:


Kaszę jaglaną przelewamy obficie na sicie zimną wodą, następnie wrzątkiem i gotujemy w mleku na małym ogniu ok 15-20 min, do wchłonięcia płynu. Odstawiamy do wystygnięcia. Ugotowaną kaszę, twaróg oraz jogurt wrzucamy do naczynia i blendujemy na jednolitą masę. W osobnym naczyniu blendujemy truskawki. Dodajemy mus truskawkowy do masy i miksujemy razem, dosładzając do smaku. Żelatynę zalewamy w garnuszku ⅓ szklanki zimnej wody, czekamy chwilę aż napęcznieje, następnie rozpuszczamy podgrzewając na kuchni - nie wolno zagotować! Dodajemy rozpuszczoną żelatynę do masy - cały czas miksując. Przelewamy wszystko do formy i posypujemy na wierzchu wiórkami kokosowymi lub płatkami migdałów. Wstawiamy do lodówki na noc. Przed podaniem możemy ozdobić truskawkami, melisą i polać dodatkowo musem truskawkowym.

***

Bezsernik jagodowy
(oryginalny przepis tutaj)




Składniki:
(na małą tortownicę-20cm) 

Spód:

- 1 szklanka daktyli
- 200 g migdałów 

Ciasto:

- 200 g kaszy jaglanej
- 2-2,5 szklanki mleka sojowego
- płynna część mleka kokosowego (1 puszka - część stała wykorzystana niżej)
- 250 g jagód
- 2 łyżeczki agaru (ja dodałam żelatynę w ilości 1,5 łyżki)
- ½ szklanki gorącej wody (jeśli korzystamy z agaru, przy żelatynie rozpuszczamy ją wodzie o temperaturze wg przepisu na opakowaniu)
- ¾ - 1 szklanki cukru trzcinowego

"Bita śmietana":

- stała część mleka kokosowego (1 puszka - część płynna poszła do ciasta)
- 1 śmietan-fix
- 250 g jagód do ozdoby

Przygotowanie:
Puszkę mleka kokosowego kilka godzin wcześniej wstawiamy do lodówki, dzięki temu część płynna oddzieli się od stałej (jednak nie powinna ona stać za długo w lodówce, 3-4 godziny w zupełności wystarczą). Delikatnie, łyżką wyjmujemy część stałą, przekładamy ją do osobnej miski, a część płynną zostawiamy w puszce.

Daktyle zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na około godziny żeby rozmiękły, migdały w robocie lub moździerzu mielimy w zasadzie aż do konsystencji "gruboziarnistej mąki". Rozmoczone daktyle blendujemy na jednolitą masę, dodajemy zmielone migdały i urabiamy ciasto.

Spód i boki tortownicy wykładamy papierem do pieczenia. Na spodzie rozkładamy rękoma warstwę "ciasta".

Jagody dokładnie myjemy i odcedzamy.

Kaszę jaglaną prażymy na patelni aż do uzyskania orzechowego zapachu, zalewamy na moment gorącą wodą (uwaga - strzela!), odcedzamy i przelewamy zimną wodą.

Do garnka wlewamy płynną część mleka kokosowego, 2 szklanki mleka sojowego i zagotowujemy je. Następnie wsypujemy kaszę i gotujemy ją do miękkości na małym ogniu przez ok. 25-30 minut cały czas mieszając. Pod koniec gotowania dodajemy cukier i dokładnie mieszamy. W razie potrzeby możemy dolać więcej mleka. Gdy kasza już będzie mocno ugotowana (powinna przylepiać się do brzegów garnka podczas mieszania) odstawiamy ją do wystygnięcia. Gdy wystygnie blendujemy ją na jednolitą masę, dodajemy jagody i dalej blendujemy.

½ szklanki wody zagotowujemy i rozpuszczamy w niej agar, (lub rozpuszczamy żelatynę) dodajemy do masy i bardzo dokładnie mieszamy. Tak powstałe ciasto delikatnie wykładamy na spód i równomiernie rozprowadzamy.

Odłożoną twardą część mleka kokosowego ubijamy ubijaczką na sztywną pianę, dodajemy śmietan-fix'a i dalej ubijamy aż uzyskamy pożądaną konsystencję. Piana jest tak twarda, że po obróceniu pojemnika nie powinna się w ogóle ruszyć. Tak przygotowaną "śmietanę" rozsmarowujemy na cieście a na wierzchu posypujemy jagodami lub ozdabiamy według własnego uznania.

Ciasto wkładamy do lodówki na noc żeby agar dobrze zagęstniał i gotowe :)

***

Jaglana szarlotka:


Składniki:
- 2 szklanki surowej kaszy jaglanej
- 4 szklanki mleka
- 2 kg słodkich jabłek
- ½ szklanki brązowego cukru - w zależności od słodkości jabłek (może być też Stevia lub słodzik)
- cynamon
- 2 garści żurawiny
- płatki migdałowe - do ozdoby

Przygotowanie:
Kaszę jaglaną wrzucamy na sitko i przelewamy obficie zimną wodą, następnie wrzątkiem – dzięki temu zlikwidujemy goryczkowatego posmak. W garnku gotujemy mleko, gdy zacznie wrzeć wrzucamy do niego kaszę i przykrywamy pokrywką. Bez mieszania gotujemy na małym ogniu przez około 15 do 20 minut - do momentu wchłonięcia mleka. Gdy kasza się gotuje ścieramy na tarce o dużych oczkach jabłka. Następnie mieszamy je z cynamonem i cukrem - dosładzamy wg. własnego upodobania. Dodajemy ugotowaną kaszę oraz żurawinę. Dokładnie mieszamy. Przekładamy do formy lub małych foremek. Ja preferuję drugą wersję - szarlotkę można wtedy podać na ciepło każdej osobie :) Całość posypujemy płatkami migdałowymi oraz odrobiną brązowego cukru. Tak przygotowane ciasto zapiekamy na złoty kolor przez około 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C.

***

Kasza jęczmienna – rodzaj kaszy wyrabianej z ziarna jęczmienia zwyczajnego. W Polsce kasze jęczmienne są najważniejszym ilościowo produktem przemysłu kaszarskiego; przypada na nie blisko 70% ogólnej ilości produkowanych kasz. Do produkcji kasz jęczmiennych powinno być wykorzystywane ziarno wyrównane, szkliste, o cienkiej łusce, jasnym bielmie i dużej zawartości białek. Im więcej substancji białkowych, tym większa jest zwartość i wytrzymałość mechaniczna ziarna. Stąd ziarno szkliste nie rozkrusza się podczas obróbki, tzn. w czasie obłuskiwania, krajania i obtaczania. Otrzymana z niego kasza nie rozkleja się podczas gotowania. Według obowiązujących norm jakościowych barwa kasz jęczmiennych powinna być jasnoszara z odcieniem od zielonkawego do żółtawego, o swoistym zapachu i smaku – dopuszcza się zawartość ziaren z odcieniem brązowym w ilości nie większej niż 10%. Dalsze wymagania dotyczą wilgotności, zawartości ziaren nieobłuskanych i niedołuskanych oraz zawartości zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych.Cz as przechowywania kaszy jęczmiennej od chwili wyprodukowania wynosi dziewięć miesięcy w przypadku kasz wiejskiej (łamanej) i mazurskiej (perłowej) oraz dziesięć miesięcy dla pęczaku jęczmiennego kujawskiego.*

Zapiekane pęczotto z kurczakiem, cukinią i boczniakami:
(oryginalny przepis tutaj)


Składniki:
- 1 szklanka kaszy pęczak
- pojedyncza, większa pierś kurczaka
- 2 małe cukinie
- 250 g boczniaków
- 1 cebula
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- 1 łyżeczka suszonego estragonu
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- 1 łyżeczka cząbru
- pół łyżeczki czarnuszki
- 2 łyżki kwaśnej śmietany 12%
- łyżka jogurtu greckiego
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 4 łyżki tartego parmezanu (w wersji do zapiekania)
- sól, pieprz

Przygotowanie:
W garnku zagotowujemy 3 szklanki wody. Solimy i wrzucamy pęczak. Gotujemy pod przykryciem ok. 30 min. na małym ogniu (jeżeli nie chcecie zapiekać pęczotto wydłużcie ten czas do 40 min) W międzyczasie, w woku lub dużej patelni, na maśle podsmażamy pokrojoną w kosteczkę cebulę. Gdy się zeszkli dodajemy pokrojoną w kostkę cukinię, a po chwili pokrojone boczniaki. Doprawiamy ziołami i smażymy, aż odparuje woda, a cebula i cukinia będą miękkie. Na drugiej patelni obsmażamy pierś kurczaka pokrojoną w kostkę. Do woka dodajemy ugotowany pęczak, kurczaka, śmietanę, jogurt grecki i natkę pietruszki. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dusimy do miękkości lub przekładamy do naczynia ceramicznego, posypujemy parmezanem i zapiekamy 15-20 min w piekarniku nagrzanym do 180°C.

***

Kasza kuskus - tradycyjny produkt spożywczy, łączący cechy makaronu i kaszy, a także nazwa przyrządzanej z niego potrawy. Wywodzi się z kuchni krajów Maghrebu (północno-zachodnia Afryka) i ma postać okrągłych ziaren o średnicy rzędu 1 mm, otrzymywanych z pszenicy twardej. Tradycyjnie kuskus był materiałem odpadowym przy mieleniu pszenicy w prymitywnych, kamiennych żarnach. Gruba pozostałość z mielenia pszenicy była odsiewana z mąki, namaczana w wodzie, oprószana właściwą mąką i sprzedawana jako kuskus. Współcześnie kuskus częściej produkuje się z mąki pszennej, wody i dodatków. Otrzymany granulat jest przesiewany przez sita o odpowiedniej średnicy. Jednak w handlu wciąż można spotkać kuskus produkowany z rozdrobnionych ziaren pszenicy, choć najczęściej przy udziale nowoczesnych technologii.
Kuskus - zależnie od rodzaju - gotuje się na parze, ponad gotującym się mięsem i warzywami, lub zalewa wrzątkiem i odstawia na kilka minut, aby nasiąknął wodą. Dobrze przygotowany kuskus powinien być sypki. Podaje się go z różnymi dodatkami, przede wszystkim z baraniną. Do kuskusu można podać także drób oraz rybę lub przesmażyć go razem z warzywami, np. z dynią, bądź zalać przyprawionym bulionem.*

Sałatka tabbouleh - idealna na lato!


Składniki:
- 150g kaszy KUSKUS
- 1,5 cytryny
- 5 łyżek oliwy
- 2 pomidory pokrojone w kostkę
- 1 papryka pokrojona w drobną kostkę
- 1 świeży ogórek pokrojony w drobną kostkę
- 2 łyżki natki pietruszki
- 1 łyżka estragonu
- 3 łyżki mięty
- Sól, pieprz
Przygotowanie:
Kuskus przygotować zgodnie z „instrukcją” na opakowaniu. Wystudzić, dodać warzywa, sok z cytryny, oliwę, zioła i przyprawy. Dobrze wymieszać. Wstawić do lodówki do schłodzenia (min. 3 godz.)

Smacznego!

A Wy, jaką kaszę lubicie najbardziej?
Podzielcie się z nami pomysłami na ulubione dania z kasz.



Ad* - Źródło informacji - Wikipedia
Źródło zdjęcia z banera - inspirowanesmakiem.pl

Pozdrawiam Was serdecznie
Kwiatkosia

6 comments:

  1. Jakie pyszności można zrobić z kaszy. Te ciasta mnie zaskoczyły :)

    ReplyDelete
  2. Swietnee przepisy, az ślinka cieknie. Dziękuję.
    Pozdrawiam

    ReplyDelete
  3. Tylko jeść i jeść, samo zdrowie. Fajne przepisy z pewnością skorzystam. Dziękuję ❤

    ReplyDelete
  4. Samo zdrowie, lubię kaszy , dziękuję za przepisy

    ReplyDelete
  5. Wow ale rewelacyjne przepisy, na pewno skorzystamy :)

    ReplyDelete
  6. Smakowicie to wszystko wygląda. O ciastach z kaszy pierwsze słyszę, ale może spróbuje. Dzięki

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...