2020/11/30

#74 GOŚCINNE WYSTĘPY / Kala / Szybkie i łatwe pudełeczko na mały upominek lub kalendarz adwentowy

Cześć!

Przede wszystkim bardzo dziękuję wygraną w wyzwaniu i zaproszenie do gościnnego wpisu, niezmiernie miło mi gościć tutaj na blogu. 
Mam na imię Karolina, w Internecie spotkacie mnie jako Kala i kalowanki. Scrapuję od trzech lat, ale zabawa z papierem towarzyszy mi od dzieciństwa.
 
Dzisiaj przygotowałam dla Was prosty tutorial na niezwykle szybkie i łatwe pudełeczka, które mogą posłużyć jako opakowanie na drobny upominek lub baza do stworzenia kalendarza adwentowego. 


Na boxy 2x2x2" potrzebujemy:
- papier 15x15 cm,
- papier 15,2x15,2 cm,
- tablica do bigowania,
- dziurkacz do kopert,
- klej.
I, jeżeli chodzi o samo pudełko, to właściwie tyle!

Reszta to ozdoby, które przecież dobieramy według uznania. U mnie będą to:
- papierowy kwadrat i liczba z ozdobniejszego papieru,
- płatki poinsecji z wykrojnika,
- gałązki świerku z wykrojnika,
- ćwiek,
- metaliczna farbka,
- złoty sznurek,
- kosteczki 3D.


 Przepis na pudełeczko jest prosty i skuteczny przy każdym rozmiarze: papier na wieczko docinamy większy o 2 mm (~1/16") i bigujemy identycznie, jak podstawę.

Ze względu na podziałkę na tablicy do bigowania, dla ułatwienia działam na calach. Bierzemy tablicę i bigujemy na 2", obracamy papier o 90 stopni i ponownie na 2" – i tak wszystkie boki. To samo robimy z wieczkiem. Uwaga! Niech nie kusi Was bigowanie od razu i na 4", bo może wyjść nierówno. Sposób z obracaniem papieru niweluje ewentualne nierówności.


 W każdym boku ucinamy jedno zagięcie, aż do przecięcia z pierwszym prostopadłym bigowaniem. Powstają nam skrzydełka, jak wiatraczek. Można je już tak zostawić i kleić całość, ja wolę jednak je przyciąć.


Papiery zginamy i kleimy skrzydełkami do środka. W wieczku wycinamy dziurkaczem (stroną notch) wcięcia na dwóch przeciwstawnych bokach – ułatwiają otwieranie pudełeczka. I to tyle – nasz box gotowy! Można zabrać się za ozdabianie. Korzystam z jednostronnego papieru, więc dla lepszego wykończenia tuszuję krawędzie pokrywki. Płatki poinsecji podkreślam metaliczną farbką, podkręcam je przy pomocy kości do bigowania, sklejam naprzemiennie i całość spinam złotym ćwiekiem. Od góry na kosteczkach dystansowych przyklejam ozdobny papier i kwiatek z gałązkami, z boku zaś liczbę i kokardkę ze sznurka. Voilà! Proste i eleganckie opakowanie na drobny upominek już jest.

 Takie pudełeczka można wykorzystać również jak szufladki – w takim przypadku dziurkujemy na jednym boku wewnętrzną część. Bardzo łatwo wówczas stworzyć kompozycję z pudełeczek przyklejając je do siebie, np. w kształt choinki tworząc efektowny kalendarz adwentowy. Mam nadzieję, że mój sposób na szybkie boxy się przyda. 

Trzymacie się ciepło!
Kala 

4 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...