PL: Misją bloga DIY czyli zrób to sam jest propagowanie wsród czytelników kreatywnego myślenia i tworzenia rzeczy w duchu D.I.Y. czyli własnoręcznie, w domowym zaciszu i bez profesjonalnego sprzętu czy pomocy specjalistów. W tym celu na stronach naszego bloga publikujemy kursy (tutoriale), które krok po kroku, w łatwy i czytelny sposób, prezentują drogę od prostych elementów do finalnego produktu. ************************************************************************************************************************ EN: The mission of a DIY blog, is to propagate creative thinking and creating things in the spirit of "do it yourself", at home and without professional equipment or help from specialists. To this end we publish courses (tutorials) which are step by step in an easy and clear way, presenting the path from simple elements to the final product.

2017/05/30

TUTORIAL - Jak wykonać schodkową kartkę komunijną

Sezon na komunie w pełni. 
Zdarza się prawie każdemu, że ma świętującego chłopca czy dziewczynkę w rodzinie, kogoś, komu chciałby podarować coś od serca, coś, co będzie pamiątką i przypomnieniem, że kochamy, wspieramy, jesteśmy dumni....

Dlatego też przygotowałam kurs jak wykonać kartkę schodkową o tematyce komunijnej. Jest to jeden z najbardziej efektownych wzorów kartek, który po wyjęciu z opakowania swobodnie stoi  i może stanowić ozdobę półki czy kredensu, chociażby dlatego, że kompozycja jest przestrzenna.... 

Jak zwykle zaczynamy od tego, co jest nam do pracy potrzebne:

  • kartka z bloku akwarelowego w formacie A4 w kolorze białym,
  • biały papier wizytówkowy, wzorzysty lub papier scrapowy,
  • tekturowe elementy ozdobne związane z komunią-napisy, kielichy, winne grona,
  • wstążki i koronki (białe), biały sznureczek lniany,
  • perełki w płynie i perełki samoprzylepne,
  • drobne kwiatki papierowe lub z foamiranu, mogą być też wycięte z wykrojnika, oczywiście w białym kolorze,
  • gaza i pręciki,
  • klej, nożyczki, trymer, ołówek, linijka, kostki 3D.


Od czego zacząć?

Biały papier wizytówkowy zwężamy z boku o 3 cm a następnie zaznaczamy w poprzek dwie linie co 7,5 cm i kolejne dwie co 4,5 cm oraz jeszcze jedną-pośrodku pozostałego odcinka (ok. 2 cm od brzegu).
Następnie w poprzek nożyczkami rysujemy linie, wg których zaginamy kartkę raz do wewnątrz, raz na zewnątrz, na zmianę (harmonijka), poczynając od zagięcia na 7,5 cm do wewnątrz.


Powstaje harmonijka. Do harmonijki docinamy z papieru bazowego (tu użyłam ozdobny papier z motywem kwiatów), kawałki prostokątów o 0,5 cm mniejsze od każdego z "frontowych" prostokątów kartki.
Z kolei przycinamy posiadane koronki i wstążki w ten sposób, żeby pozostawić na wstążkach zapas około 5 cm-końcówki wstążek podwijamy następnie pod przycięte kartoniki przed ich przyklejeniem na frontową część pracy. Koronki ucinamy równo z długością naszych ozdobnych kartek.


Następnie przyklejamy wstążki, koronki i papiery a wcześniej przymierzamy nasze tekturkowo-kwiatowe kompozycje.


Uwaga: należy pamiętać, że każdy z trzech poziomów kartki stanowi część całości - dlatego też układając kompozycje wartą sprawdzić, jak wygląda kartka po podgięciu - na przykład elementy umieszczone na samym dole kartoników nie będą widoczne!Na koniec sklejamy i mocujemy tekturki, przyklejamy kwiatki, gazę i sznureczek za pomocą kleju lub kostek 3D-warto aby kompozycja nie była "płaska", a przy tym pozwalała schować się w pudełku.


Możemy ozdobić pracę wg życzenia - ja użyłam do tego perełek w płynie. Równie dobrze sprawdzają się perełki sampoprzylepne.

Pozostaje nam jeszcze dokleić od spodu kartki małą kartkę papieru, na której można będzie wpisać życzenia:
I w ten sposób powstała nasza "schodkowa" kartka.
Oto widok na wprost 


i z góry.
Mam nadzieję, że praca poszła Wam szybko, łatwo i przyjemnie - i sprawiła Wam przynajmniej tyle samo radości, co mi!


Pozdrawiam
1 comment:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...