2019/03/20

AKADEMIA SZYCIA - LEKCJA 1 - Podstawowe ściegi krawieckie, przybornik na przybory krawieckie

Witajcie moi kochani.

Czas na nasz zupełnie odnowiony cykl Akademii Szycia.

Tym razem tak jak zapowiadałam miesiąc temu rozpoczniemy zupełnie od podstaw. Chciałabym, żeby również osoby nie mające pojęcia o szyciu zaczęły z nami swoją przygodę z igłą, nitką czy maszyną do szycia. 

Zasady naszej Akademii pozostawiamy bez zmian, dla przypomnienia ich  zapraszam  Tu.

Czas więc zacząć naszą pierwszą lekcję szycia od podstaw. Najpierw nauczymy się ściegów podstawowych i ozdobnych, a następnie wykonamy fajny przybornik, w którym będziemy przechowywać nasze krawieckie narzędzia i przybory.

Potrzebujemy:

 • tkaninę, na której poćwiczymy ściegi podstawowe i ozdobne wykorzystywane w  krawiectwie,
 • kolorowe kordonki, wg własnego uznania
 •  grubsza igła, naparstek
 • nożyczki,
 • kawałek jeansu, filcu lub innej dość sztywnej tkaniny na nasz pierwszy projekt
 • linijka, 
 • ołówek, 
 • kreda krawiecka, najlepiej samoznikająca


Zaczynamy więc od nauki ściegów krawieckich. 

Ścieg jest to sposób prowadzenia nitki na tkaninie, pomiędzy jednym, a drugim nakłuciem materiału. Jako pierwsze przedstawię Wam ściegi podstawowe łączące.

Fastryga, jako ścieg pomocniczy ma ułatwić nam pracę i ustabilizować złożone ze sobą fragmenty tkaniny, zapobiegając ich przesuwaniu w trakcie wykonywania ściegu właściwego. Umożliwia on nam również marszczenie tkanin, to dzięki niemu uformujemy każdą falbankę.

Ścieg za igłą wykonany prawidłowo, mocno i trwale połączy dwa kawałki tkaniny. Tego właśnie ściegu będziemy używać najczęściej szyjąc ręcznie odzież, lub inne  przedmioty.

Ścieg stębnowy, który na wierzchniej stronie do złudzenia przypomina ścieg maszynowy. Warunkiem jest jednak jego  precyzyjnie i bardzo równe wykonanie. Łączymy nim dwa kawałki tkaniny, Może również pełnić funkcję ozdobnej stębnówki, gdy poprowadzimy go na prawej stronie wcześniej połączonej tkaniny, a dodatkowo wzmocnimy szew.

Ścieg łańcuszkowy najczęściej kojarzymy z wyszywaniem i funkcją ozdobną. Jest on zupełnie zapomniany i pomijany jako ścieg łączący. A szkoda, bo z powodzeniem możemy go zastosować do łączenia dzianin, bo wśród ściegów łączących jako jedyny jest elastyczny. 

Kolejną grupą, które chcę zaprezentować są ściegi podstawowe brzegowe.

Ścieg obrzucający skośny, który stosujemy praktycznie wyłącznie do obrzucania brzegu tkaniny, zwracając uwagę na to, że im cieńsza tkanina tym gęściejszy ścieg.

Ścieg dziergany rzadziej stosowany do wykańczania brzegu tkaniny, jest jednak niezastąpiony podczas ręcznego dziergania dziurek pod guziki, lub łączenia tkanin z jednoczesnym zabezpieczaniem brzegów.

Ściegi podstawowe mamy już zaprezentowane, przechodzimy teraz od ściegów ozdobnych.

Nie będę się rozpisywać  nad ich zastosowaniem, bo łatwo się domyśleć, że mają za zadanie zdobić poszczególne części garderoby. Wykonywane najczęściej w kontrastowym kolorze, mają zwracać na siebie uwagę i nadać naszej odzieży swoistej wyjątkowości i właśnie z tego powodu należy się wykazać szczególną precyzją i cierpliwością przy ich wykonywaniu. Ściegów tych jest naprawdę wiele, ale ja podam tylko kilka z nich, które najczęściej są wykorzystywane w pracach krawieckich. Ja proponuję na początek:

 • ścieg sznureczkowy
 • ścieg zakopiański
 • ścieg Janina
 • ścieg krzyżykowy
 • ścieg gałązkowy
 • ścieg supełkowyTeraz, gdy już umiemy wszystkie podstawowe ściegi nadszedł czas na wykonanie naszego pierwszego projektu. Z przygotowanej grubszej i dość sztywnej tkaniny wycinamy prostokąt o wymiarach 35 cm x 69 cm. Następnie odmierzamy na niej następujące odległości (5 cm, 5 cm, 3 cm, 25,5 cm, 25,5 cm, oraz 5 cm) i samoznikającą kredą rysujemy linie jak na zdjęciu. 

Zaginamy tkaninę po obu liniach zakładu (przedniej i tylnej), zaprasowujemy lub spinamy szpilkami (lewa strona w środku). W odległości ok 4 cm od krawędzi przeszywamy wybranym  ściegiem z wcześniej poznanych. Dla jasności na zdjęciu pokazałam jak to wygląda z lewej, a jak z prawej strony przybornika.
Gdy już mamy podłożone oba brzegi przybornika składamy go  po linii środkowej i znów zaprasowujemy tkaninę. Jak widzimy mamy wierzchnią stronę przybornika krótszą i spodnią dłuższą. Teraz na tej mniejszej  części wykorzystując wszystkie poznane ściegi podstawowe i ozdobne kolorowymi kordonkami wykonujemy dekoracyjne przeszycia. Każdy projektuje według własnego uznania, inwencja twórcza jak najbardziej wskazana.


Mamy pięknie udekorowany przód przybornika, więc teraz ściegiem dzierganym łączymy ze sobą boki . Wykonujemy go aż do linii samego brzegu zabezpieczając tym samym całą boczną krawędź. To samo robimy z drugiej strony.Przybornik prawie gotowy. Nadszedł czas zrobić dziurki i guziki. W zależności od ilości guzików, które mamy przygotowane (ja mam 3) rozplanowujemy dziurki. Ja rozłożyłam 2 po 4 cm od boków, a trzecia idealnie po środku.  W zaznaczonych miejscach rysujemy linie dziurek (długość ok 1-2 mm dłuższa niż średnica guzika) i przecinamy obie warstwy tkaniny. Następnie dość gęstym ściegiem dzierganym obszywamy obie strony dziurek. 


Pozostało nam już tylko przyszyć guziki i nasz przybornik gotowy.Nadszedł czas na rozpoczęcie pierwszego zadania przez Was. 

Zapraszam serdecznie do zabawy zarówno tych zupełnie początkujących jak i już szyjących ochotników. 

Na Wasze projekty czekam do 17 kwietnia. 
Możecie je wrzucać do żabki.

Nie zapomnijcie proszę na swoim blogu dodać wpisu, że uczycie się technik z naszą AKADEMIĄ SZYCIA.

W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.
Życzę pozytywnej energii i owocnej pracy. 

Pozdrawiam serdecznie.

|| FACEBOOK ||  INSTAGRAM ||  PINTEREST ||You are invited to the Inlinkz link party!
Click here to enter

5 comments:

 1. Bogusiu świetny kursik, myślę że nie jedna osóbka skorzysta !

  ReplyDelete
 2. piękny kursik :) aktualnie staram się uszyć listonoszkę (moja pierwsza), jeśli uda mi się z tym uporać, to spróbuję skorzystać z tutorialu.
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 3. Swietny! Niby prosty a jednak troche pracy jest:) zobaczymy jak bedzie z czasem :)

  ReplyDelete
 4. Dziewczyny mam nadzieję, że tym razem będzie więcej chętnych. Agatko, w umie tak to wygląda, ale fajnie się tą pracę wykonuje. :)

  ReplyDelete
 5. Dzięki wielkie za pomysł o szyciu!!! Zawsze chciałam się nauczyć. W najbliższy wolny weekend biorę się do roboty. całusy!!

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...