2019/03/07

TUTORIAL - Jajo karczochowe

Witam Was

Po raz trzeci zapraszam Was na jajeczny tutorial.
Dziś chciałam Wam zaproponować powrót do trochę zapomnianej techniki - zrobimy jajko ze wstążek typu karczoch. 


Potrzebne nam będą :


 • Baza - jajko styropianowe  10 cm  z twardego polskiego styropianu. 
 • Wstążki 25 mm szerokości
 • Szpilki krótkie do cekinów 14 mm
 • Kawałek kartonika 3 cm x 6 cm
 • Ostre nożyczki
 • Opcjonalnie cekiny do wykończenia, szpilka długa z ozdobną główką.
Na jajko 10 cm zużyłam w sumie ok.  6,5 m wstążki i  220 szpilek. Moja rada, nie kupujcie wstążek w pasmanteriach stacjonarnych, bo zapłacicie majątek. Warto we wstążki i szpilki zaopatrzyć się w internetowych sklepach.  Opakowanie 50 g szpilek ( ok 900 szt) kosztuje ok. 2 zł, natomiast wstążka gładka o szerokości 25 mm i długości 32 m kosztuje ok. 4 zł,  w kropki  ok. 6 zł za 22 m.

To tyle tytułem wstępu, zabieramy się do pracy .
Na początek proponuje podzielić nasze jajo na pół w poprzek i na ćwiartki wzdłuż rysując na nim linie. Pozwoli nam to w trakcie przypinania zachować mniej więcej równe odstępy.  Jeśli chcemy, żeby jajo stało ścinamy na dole. 


Następnie przygotowujemy sobie wstążki, które należy pociąć mniej więcej na odcinki o długości 5,5 - 6 cm. W tym celu owijamy ciasno nasz wcześniej przygotowany kartonik ok 8 - 10 razy. Odcinamy wstążkę z rolki i rozcinamy z obu stron.
Wstążki pocięte to możemy  przypinać.   Zaczynamy od czubka jaja. Obcinamy kwadratowy kawałek wstążki 25 x 25 mm, składamy po przekątnych i wyznaczamy środek. Wbijamy w niego roboczą szpilkę i przypinamy na środku jajka. Następnie  układamy równo na narysowanych wcześniej liniach i przypinamy narożniki.


Pocięte wstążki składamy w trójkąt  na lewej stronie, odwracamy na prawą i przypinamy dwoma szpilkami u podstawy trójkąta do jajka w pierwszej ćwiartce, jak najbliżej naszej roboczej środkowej szpilki. Postępujmy podobnie z trzema pozostałymi ćwiartkami.


 Kolejne cztery trójkąty przypinamy pomiędzy  tymi pierwszymi. Mamy gotowe jedno pełne okrążenie karczocha, które składa się z ośmiu trójkątów. 


 Drugie okrążenie zaczynamy przypinać pod pierwszymi zielonymi  trójkątami. Tu mała uwaga , wierzchołki trójkątów  pomiędzy kolejnymi rzędami nie mogą być większe niż ok. 5 - 6 mm. Inaczej w najgrubszym miejscu jajka będą widoczne szpilki. Przypinamy kolejne trójkąty pilnując równych odległości w stosunku do narysowanych linii.  Na początku upinania nasze trójkąty będą odstawać od jajka, ale im niżej tym bardziej się nam będą kładły.
 Dochodzimy do spodu jajka. Żeby go ładnie wykończyć na samym dole nasze trójkąciki zaginamy jeszcze u podstawy, staramy się przypinać tak długo, aż zostanie nam tylko taka mała przerwa o szerokości nieco mniejszej niż szerokość wstążki.
 Na końcu odcinamy jeden dłuższy kawałek ok. 7 cm. Przypinamy na jajku prawą stroną do jajka. Zaginamy wstążkę przy samych szpilkach, końcówkę podwijamy do spodu  i wpinamy szpilki pod kątem pomiędzy zawinięte kawałki.W tak wykończonym jaju nigdzie nie widać ani jednej szpilki.W zasadzie nasze jajko gotowe.  Wyciągamy z czubka naszą roboczą szpilkę i w to miejsce wpinamy szpilkę z ozdobną główką, lub coś innego : cekin, koralik, guzik, mały kwiatek co tam komu pasuje.  Ja dodatkowo przypinam kilka cekinów.

I razem z poprzednimi , ze sznurka TUTAJ i patchworkowe TUTAJPoniżej jeszcze kilka inspiracji z mojego archiwum. Możemy na spodzie przypiąć wstążki.
lub przygotować podstawki ze styropianowych oponek 
I jeszcze taka uwaga taki układ jak pokazałam w tutorialu z  8 trójkątów w rzędzie  ze wstążki 25 mm,  jest możliwy tylko dla jajek 8 - 10 cm . Jeżeli macie większe jajeczko to trzeba wybrać szersze wstążki (30 mm, 40 mm, 50 mm)  lub w środku jajka dostawić dodatkowe 8 rzędów, jak w tym fioletowym jajku powyżej - dostawione są  te białe trójkąty. 

I to chyba wszystko, pokusi się ktoś na karczochowe jajeczko ??

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.


10 comments:

 1. Śliczne jajeczka Aniu i znakomicie opracowany kurs.:)

  ReplyDelete
 2. Aniu czarujesz :) jak mam jeszcze steropianowe jaja to spróbuje cosik zrobic :)

  ReplyDelete
 3. A pewnie że pokusi. Baaardzo lubię je robić a twoje są ekstra

  ReplyDelete
 4. Mam nadzieję, że kiedyś również takie jajka zacznę robić.

  ReplyDelete
 5. Super kurs Aniu. Miałam okazję już kilka takich jajek czy bombek zrobić więc wiem "z czym to się je", ale dla osób które sięgną po to pierwszy raz, to na pewno ten kurs sie bardzo przyda :)

  ReplyDelete
 6. świetny kurs, kiedyś robiłam i jaja i bombki, a teraz trochę czasu za mało na wszystko

  ReplyDelete
 7. Aniu świetny kurs!!! Pięknie wszystkie razem wyglądają!! Kiedyś dużo takich jajek robiłam, może czas wrócić do tej dekoracji. Pozdrawiam!

  ReplyDelete
 8. Aniu ja wiem, że Ty karczochy robisz z zamkniętymi oczyma. Kursik rewelacyjny. Jasno, obrazowo i dokładnie. Cała Ty. perfekcjonistka. Nie wiem czy się skuszę na jajo tego typu. Zobaczymy jak czas pokaże. Nie mam wstążek tyle i szpilek. Póki co zapisuję w archiwum do zrobienia. Buziaczki.

  ReplyDelete
 9. Bardzo dokładny kursik! Lubię pisanki i bombki w tej technice. W tym roku zamierzam zrobić kolejne wielkie jajooo:))

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...