2020/08/26

#62 GOŚCINNE WYSTĘPY / Magda Kam / Mixed mediowa pergola z makami

Witam serdecznie.

Tu Magda Kam.
Bardzo się cieszę, że mogę gościć na blogu DIY Zrób To Sam
i pokazać odrobinę swojej twórczości. 

Swoją przygodę z rękodziełem zaczynałam od scrapbookingu i cardmakingu, po jakimś czasie odkryłam mixed media i ta forma do tej pory jest moją ulubioną. Jeden z moich mixed mediowych projektów zdobył wyróżnienie w wyzwaniu i dzięki temu tu jestem. Więcej moich prac można obejrzeć na blogu Magda Kam Scrap lub Instagramie @magdakamcreates.Lato zachwyca kolorami i bogactwem przyrody. Na zakończenie tej pięknej pory roku proponuję niezwykle kolorowy i pełen kwiatów mixed mediowy projekt. Dzięki energetycznym barwom mam nadzieję zatrzymać ciepło i pogodę lata w domu jak najdłużej. Zapraszam na tutorial krok po kroku, w którym prezentuję, jak wykonać taki projekt.
Zaczynam od wybrania kolorów i materiałów do projektu. Pracuję na bazie hdf o kształcie pergoli od Artistiko, natomiast do dekoracji używam kolekcji papierów Farmlife od Mintay Papers.


Ażurową nakładkę pergoli oraz konewkę maluję białym gesso. Elementy z hdf muszą zostać zagruntowane, żeby zabezpieczyć je przed wodą. Na drugą, pełną część pergoli naklejam papier z kolekcji. Nie musi być idealnie dopasowany do bazy, nakładka zakryje boki. 


Na ażurową nakładkę nakładam grubą warstwę pasty pękającej i zostawiam do wyschnięcia. Gdy pasta schnie samoistnie, bez użycia nagrzewnicy, powstają większe spękania. Można nałożyć dowolną, inną pastę strukturalną, np piaskową.  Chodzi o to, żeby projekt zyskał ciekawą teksturę.


Używam mgiełek w dwóch odcieniach niebieskiego, żeby pokolorować nakładkę. Lubię zostawić nieco białego koloru dla kontrastu, projekt lepiej wygląda, gdy kolor nie jest nałożony równomiernie. Natomiast drugą część, tę z naklejonym papierem, najpierw maluję bezbarwnym gesso, a następnie przez szablon nakładam pastę modelującą.


Zabezpieczyłam papier przed wodą, więc mogę użyć mgiełek do kolorowania. Papier ma piękną kompozycję kwiatową z prawej strony, ale lewa strona jest nieco nudna. Żółtymi i różowymi mgiełkami dodaję nieco koloru, żeby ożywić projekt. Różową mgiełką robię też chlapania. Nie dodaję nowych kolorów, trzymam się kolorystyki, jaka już panuje na papierze.


Teraz można już skleić obie części pergoli. Używam w tym celu heavy body gel, ale klej Magic też da radę. Dobrze jest przycisnąć czymś oba elementy, żeby baza się dobrze skleiła, ja użyłam klamerek. Tylko ostrożnie, żeby nie zniszczyć tekstury.


Po wyschnięciu baza z boku wygląda tak, że jedna część jest w naturalnym kolorze hdf a druga pokolorowana. Dla mnie dobrze wygląda takie wykończenie, można oczywiście tył też zagruntować i pomalować, ale uważam, że nie jest to konieczne.

Wreszcie przyszła pora na dekorowanie, mam tu wycięte elementy z arkusza do wycinania, kwiaty zrobione z papieru, listki wycięte wykrojnikiem, konewkę z hdf pokolorowaną tymi samymi mgiełkami co pergola oraz sizal. Potrzebuję też beermaty lub tekturki do podklejenia elementów. Można użyć kleju na gorąco, ja kleję Magikiem.


Każdy element papierowy najpierw podklejam kawałkiem beermaty i dopiero kleję do bazy.  Dzięki temu kompozycja będzie wielowarstwowa i trójwymiarowa. Jeśli trzeba dokładam dodatkowe kawałki beermaty, żeby elementy się nie zapadały i zostały przyklejone na jednym poziomie. 


Kompozycję układam z lewej strony pergoli. Ładniej to wygląda, jeśli elementy skupione są wzdłuż jednej linii lub wokół jednego punktu, niż gdy są porozrzucane po całym projekcie. Gdzieniegdzie dodaję kilka włókien sizalu.

Gdy już umieściłam większe elementy i przykleiłam kwiaty, ewentualne dziury w kompozycji uzupełniam małymi elementami. Dobrze mieć też na uwadze, żeby te duże elementy znalazły się bardziej w środku kompozycji, natomiast na końcach warto umieścić małe kwiatki lub listki. Kompozycja powinna przypominać kształt opadającej kropli wody, na ile to oczywiście możliwe.
Na koniec dodałam chlapania rozwodnioną, białą farbą akrylową i projekt jest ukończony.


Przygotowanie takiego projektu wcale nie jest trudne, potrzebne są podstawowe media typu gesso, pasta strukturalna i modelująca oraz mgiełki.
Wielu producentów robi teraz bazy hdf, nie jest to droga rzecz, więc nie zrujnuje kieszeni a na pewno sprawi, że projekt będzie ciekawszy.
Arkusze z elementami do wycinania dołączane są niemal do każdej kolekcji papierów.
Można wybierać i przebierać w kolorach i wzorach.
Zachęcam do mediowania, bo jest to super zabawa.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam,

Magda Kam

2 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...