2024/05/20

BIŻUTERIA // Biżuteria zrównoważona: Nowy trend w świecie mody

W dzisiejszych czasach, gdy coraz większą uwagę poświęcamy ochronie środowiska i etycznym produkcjom, biżuteria zrównoważona staje się pionierem w modzie, łącząc styl z odpowiedzialnością społeczną i ekologiczną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie ekologią i zrównoważonym rozwojem, biżuteria zrównoważona zbiera coraz większe grono zwolenników, stając się jednym z najgorętszych trendów na rynku.


Czym tak naprawdę jest biżuteria zrównoważona? 

To biżuteria, która jest tworzona z poszanowaniem środowiska naturalnego i ludzi pracujących przy jej produkcji. Oznacza to, że materiały używane do produkcji są albo recyklowane, albo pochodzą z etycznych źródeł, a proces produkcji jest jak najbardziej przyjazny dla środowiska.

źródło: Galeria Alojs

W trendzie biżuterii zrównoważonej kluczową rolę odgrywają materiały. Projektanci sięgają po surowce, które można odzyskać lub pozyskać w sposób przyjazny dla planety. Wśród popularnych wyborów znajdują się na przykład metale szlachetne pochodzące z recyklingu, kamienie szlachetne wydobywane w sposób zrównoważony oraz naturalne materiały, takie jak drewno czy muszle oraz plastik wtórny. 

źródło: Majalena

źródło: blog DIY

Ważnym aspektem biżuterii zrównoważonej jest również etyczny wymiar produkcji. Firmy stawiające na ten trend dbają o dobro pracowników zaangażowanych w proces tworzenia biżuterii, zapewniając im godziwe warunki pracy oraz uczciwe wynagrodzenie.


Dlaczego biżuteria zrównoważona cieszy się coraz większą popularnością? 

Po pierwsze, konsumenci coraz bardziej świadomie podchodzą do swoich zakupów, preferując produkty, które nie tylko wyglądają dobrze, ale również mają pozytywny wpływ na świat. 

Po drugie, rosnąca liczba osób zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków tradycyjnej produkcji biżuterii na środowisko naturalne i społeczność lokalną. W rezultacie, coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w biżuterię zrównoważoną, która reprezentuje wartości, w które wierzą.


W związku z tym przygotowałam dla Was tutorial na biżuterię wykonaną z materiałów recyklingowych, a mianowicie z kolorowych magazynów czy gazet, które możecie wykorzystać właśnie do takiego projektu.. 


Potrzebujecie: 

- kolorowe strony magazynów
- klej 
- patyczek do szaszłyków 
- bigle
- koraliki
- szpilki biżuterujne 
- wkręcające haczyki biżuteryjne


Na patyczek nawijamy kartkę.
Dzięki patyczkowi wielkość zwijanych rurek bedzie mniej wiecej tej samej wielkości. 


Przy końcu zwijania, delikatnie, niewielką ilością kleju zamykamy rurkę żeby się nie rozwijała. 


Dopasowałam po dwie takie same rurki, które były zwinięte z dwóch takich samych stron,
przez co kolorystyka przy parze kolczyków nie będzie się bardzo wyróżniała, 


Następnie wybrałam koraliki, dopasowane kolorystycznie do papierów. 


Rurki spłaszczamy, ściskając je w palcach tworząc płaski pasek ...


Następnie, podobnie jak w technice quillingu, zwijamy naszą spłaszczoną rurkę w takiego ślimaczka.  


Końcówkę możemy przykleić klejem.. lub delikatnie poluzować i dopiero przykleić w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać naszego kolczyka. 


Kiedy mamy już przygotowane bazy, trzeba je połączyć w całość. 
Na szpilkę nakładamy koralika którego z jednej strony montujemy do bigla, a z drugiej do naszego papierowego elementu.

Ja wykorzystałam wkręcające szpilki z haczykiem, które są dość cieniutkie i fajnie, dość miękko wkręciły się w papier. A następnie połączyłam szpilkę z koralikiem do wkręconego haczyka. 


I już prwie gotowe. 
Na sam koniec, delikatnie pociągnełam po papierowym ślimaku, bezbarwnym lakierem z brokatem do paznokci, żeby nadać mu delikatnego połysku i zabezpieczyć przed namoknięciem. 


No i GOTOWE!!! Tak więc biżuteria zrównoważona to nie tylko kolejny trend w świecie mody, ale również wyraz naszej troski o planetę i ludzi na niej. Wybierając biżuterię zrównoważoną, nie tylko podkreślamy swój indywidualny styl, ale także wspieramy praktyki biznesowe, które dbają o dobro naszej planety i społeczności globalnej.

Bądźcie oryginalni oraz świadomi naszego środowiska i twórzcie własną biżuterię zrównoważoną. 

A jeśli już ją stworzyliście, bądź macie pomysły na takie projekty to podlinkujcie poniżej wasze wpisy związane z biżuterią z recyklingu. 


Pozdrawiam serdecznie 

***

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...